Faun svatého Františka: křehký tvor žijící na bitevním poli

Faun svatého Františka je nenápadný motýl, který dokazuje, že člověkem devastovaná krajina nemusí způsobovat jen vymírání druhů. Naopak. Tento motýl zvládne žít pouze na vojenské základně Fort Bagg v Severní Karolině. 

Faun svatého Františka je malý hnědý motýl s očky na křídlech. Kredit: Brian Hudgens, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Každý den rozrývá mokrou těžkou půdu na americké základně Fort Bagg vojenská technika a střely dělostřelců. Místo, kde nemůže nic přežít, řekla by si většina lidí. V roce 1992 ale učinili vědci překvapivý objev – v prostorách na první pohled nehostinné vojenské základny nalezli nenápadného ale velice vzácného motýla, kterého už dávno považovali za vyhynulého. Křehký motýl přísně chráněný zákonem nese jméno faun svatého Františka.

Souznění člověka a přírodou

Když se vojáci při svých cestách po základně pozorně dívají, mohou na květech či přezrálém ovoci objevit malého tmavě hnědého motýla s malými černo stříbrnými očky na křídlech. Rozpětí křídel fauna se pohybuje kolem 34 až 44 milimetrů. S objevem vzácného chráněného motýla vojenská činnost na základně neutichla. Ne však kvůli bezohlednosti nebo nezájmu lidí.

Jediná populace fauna svatého Františka se nachází na vojenské základně v Severní Karolině. Kredit: Agyle, Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

Zoologové totiž zjistili, že motýl na vojenské základně dokáže přežít právě díky disturbanci prostřednictvím vojenské činnosti v dělostřeleckých pásmech (disturbance – změna obvyklých podmínek v ekosystému pozn. red.). Střelba a těžká technika udržuje ve vojenských prostorách otevřená mokřadní stanoviště vhodná pro rozmnožování faunů.

Tenká hranice mezi životem a smrtí

Pro motýly obecně je typické, že je jejich rozmnožování závislé na určitém druhu rostlin. Pro fauny je životně důležitá ostřice rostoucí podél drobných potůčků v mokřadech. Na listy trávy kladou motýli vajíčka, ze kterých se líhnou larvy. Ty se pak živý zelenými listy. Dospělí jedinci se živí nektarem, mízou stromů, pylem, ale i trusem jiných zvířat či hnijícím ovocem.

Životní prostředí pro Fauna svatého Františka je založené na dokonalé rovnováze. Činnost vojáků vytvářející vhodné podmínky pro motýla, může být zároveň ničivou silou, která by mohla křehkého tvora zahubit. Možná i proto se populace faunů pohybuje na tenké hranici mezi přežitím a vyhynutím. Vědci odhadují, že celkový počet dospělých jedinců se pohybuje kolem 500 až 1400 kusů.

Faun svatého Františka je tak velice vzácný a sběrateli velice ceněný motýl. To, že si motýl zvolil za své jediné životní prostředí vojenskou základnu, bylo dobrým strategickým krokem nejen z pohledu ideálního životního prostředí. Tím, že je vojenská základna přísně střežená a pro veřejnost nepřístupná, motýli jsou tak chráněni i před nadšenými sběrateli, kteří by rádi rozšířili svou sbírku o vysoce ceněného fauna.

Zdroje: Saint Francis‘ satyr wikipedia.org, Three rivers ladn trust, Washington post, U.S. Fish and Wildlife Service 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..