Motýlárium Votice se otevírá veřejnosti!

V minulém roce spustila společnost Ochrana fauny České repub­liky, o. p. s. projekt, v rámci nějž se staré skleníkové konstrukce ve Voticích postupně proměňovaly v základy pro přírodní motýlárium.

modrásek černolemý

Modrásek černolemý patří mezi druhy žijící na našem území. | Kredit: stammi, CC BY-SA 2.0

Během roku 2015 proběhlo vyklizení a úprava skleníků a do prostorů budoucího motýlária se nastěhovali první obyvatelé. Nyní již jsou vytvořeny biotopy pro řadu motýlů, žijících na území České republiky; v rámci motýlária jsou pro návštěvníky připraveny i výstavní prostory s expozicí fotografií zvanou Krása motýlích křídel.

motýlárium Votice

Návštěvníci mohou zhlédnout výstavu Krása motýlích křídel. | Kredit: Facebook – Motýlárium Votice

V motýláriu najdeme výhradně české motýly

Votické motýlárium je unikátní tím, že zahrnuje biotopy typické pro českou krajinu spolu s motýly, kteří k nim přirozeně patří. Jeho stavba nepo­čítá s celo­roč­ním zaskle­ním stře­chy ani s vytá­pě­ním; strop bude v let­ních měsí­cích tvo­řit pouze síťo­vina a v zimě motýlárium pokryje sníh. Někteří motýli zde budou zimovat, jiní odletí do již­ních kra­jin.

motýlárium Votice

V motýláriu byly vybudovány biotopy české krajiny. | Kredit: Facebook – Motýlárium Votice

Motýlů v české přírodě ubývá

Motýli z české pří­rody bohužel mizí. Na vině je napří­klad prů­mys­lové obdě­lá­vání kra­jiny, che­mi­zace v země­děl­ství, či ztráta původ­ních sta­no­višť s pes­trou sklad­bou rost­lin. Projekt motýlária tak bude mít nejen obecně vzdělávací efekt, ale může také zvýšit povědomí o tomto problému.

motýlárium Votice

Motýlárium bude otevřeno v červenci a v srpnu od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 17 hodin. V září bude veřejnosti přístupno každý víkend či státní svátek od 10 do 17 hodin. Vstupné je 40 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma.

Zdroj: Facebook – Motýlárium Votice

(Zobrazeno celkem 1 310-krát, 2 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..