Na návštěvě v motýláriu – 2. část

V prvním díle naší reportáže z Motýlária Votice jsme se věnovali ptačím rezidentům přilehlé záchranné stanice, zahradnímu biotopu a odchovně baboček pavích ok. Nyní se s námi podíváte do stepního a lučního biotopu a na výstavu Krása motýlích křídel.

step

Základ stepního biotopu tvoří hlína s vápencovou drtí a suchomilné rostliny. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Z odchovny do stepi a na louku

Kousek od odchovny začíná stepní biotop – suché, teplé a slunečné prostředí s trávami, kvetoucími rostlinami a skalkami. „Vytvořit step bylo docela náročné, museli jsme sem navézt dva kamiony vápencové hlíny z lomu u Petrovic. Stepní biotop jsme osázeli suchomilnými druhy, jako je například hadinec nebo třezalka, pak se k nim přidal vlčí mák,“ doplňuje Zadražil.

zlatohlávek

Na melounu si pochutnával i zlatohlávek. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Ze stepi míříme do lučního biotopu, kde potkáme ohniváčky i bělásky. „S údržbou louky máme spoustu práce – v některých místech se potýkáme s agresivním plevelem. Musíme si dávat pozor, abychom tu pak neměli plevelový biotop,“ dodává Pavel Zadražil s úsměvem.

bělásek

Na „louce“ létali ohniváčci a bělásci. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Mezi pacienty záchranné stanice jsou veverky i kuny

Opouštíme prostor vlastního motýlária a pokračujeme ke klecím s dalšími pacienty záchranné stanice – uvidíme například kunu skalní či spící mláďata veverek; poslední voliéru obývají drobní pěvci a křepelky. „Veverky snad budeme moct vypustit do volné přírody. Holky s nimi měly spoustu práce – ze začátku k nim musely vstávat každé dvě hodiny a krmit je,“ vypráví Zadražil.

veverka

Veverčí mládě se na podzim vrátí do přírody. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Výstava fotografií uchvátí barvami

Poté už vstupujeme do budovy s výstavou fotografií Krása motýlích křídel od Marka Vojtíška, Marka Zlatníka, Petra Jana Juračky a Jana Macka. Na snímcích v přízemí budovy je zachycena rozmanitost českých motýlích druhů na detailních záběrech. V prvním patře výstavy se zblízka seznámíme se šupinkami – okem neviditelnými drobnými útvary pokrývajícími motýlí křídla. Právě díky strukturálním a pigmentovým šupinkám jsou křídla motýlů barevná. Snímky šupinek byly pořízeny skenovacím elektronovým mikroskopem nebo metodou skládané světelné mikrofotografie.

Díky metodě skládané světelné mikrofotografie (zvětšení 300x) je vidět, že babočka paví oko má některé šupinky průsvitné. | Kredit: Petr Jan Juračka – Krása motýlích křídel

Prohlídka je u konce. Loučíme se s Pavlem Zadražilem, který nás ochotně provázel, i se zvířecími a motýlími obyvateli. Z motýlária si odnášíme nejen krásný zážitek s motýly, ale i jistotu, že projekt spravují lidé, kteří jsou pro něj opravdu zapálení a budou ho s nadšením rozšiřovat a zlepšovat.

drozd

Ve voliéře s pěvci byl také drozd se zraněným křídlem. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Motý­lárium je ote­vřeno v čer­venci a v srpnu od pon­dělí do pátku od 9 do 17 hodin, o sobo­tách, nedě­lích a svát­cích od 10 do 17 hodin. V září bude veřej­nosti pří­stupno každý víkend či státní svá­tek od 10 do 17 hodin. Vstupné je 40 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..