Lidé a příroda

Několik tipů pro krásné akvárium – 4. část

Published by
Olga Hušková

Věděli jste, že i akvarijní ryby se mohou utopit? A jak poznat při nákupu zdravou rybu od nemocné? Na tyto problémy se zaměřujeme ve čtvrté části seriálu pro začínající akvaristy.

Krunýřovci rodu ancistrus prohledávají dno a konzumují zapadlé krmení. | Kredit: Pia Helminen, CC BY-SA 3.0

10) Neutopme ryby!

Ač to zní téměř neuvěřitelně, skutečně existují ryby, které lze utopit – a v akvaristikách bývají vcelku časté. Jedná se o všechny druhy ryb tzv. labyrintních, které z hladiny přibírají vzdušný kyslík. Z běžných druhů jde např. o rájovce, čichavce i bojovnice.

Labyrintní ryby, jako je například tento čichavec zakrslý, se mohou při zaklínění pod hladinou (např. mezi sklem a kabelem topení) utopit.

Pokud těmto druhům položíme krycí sklo přímo na hladinu, dlouho nás svou přítomností těšit nebudou. Hrozí také jejich uvíznutí poblíž přísavek filtru a topení. Ponechme proto vždy mezi hladinou a krytem nádrže alespoň několik centimetrů prostoru – rovněž se nám tak bude v akváriu lépe okysličovat voda – a technické zařízení neumisťujme co nejtěsněji do rohů.

11) Nezapomeňme na popeláře

Některé druhy krunýřovců (na obrázku Hypostomus plecostomus) se na první pohled podobají populárním „přísavkám“ (Ancistrus sp.). Na rozdíl od nich se však v růstu nezastaví na 12 cm, ale pomalu pokračují klidně přes čtyřicet. Akvárium jim brzy přestane stačit a produkcí metabolitů mohou způsobit razantní zhoršení podmínek v nádrži. | Kredit: Derek Ramsey, CC BY-SA 2.5

Do každého akvária patří „uklízeči“. Jedná se o různé druhy sumců, krunýřovce rodu ancistrus či pancéřníčky. Ti za soumraku důkladně prosmýčí dno nádrže a vyberou zapadlé krmení, popřípadě zkonzumují leklou rybku unikající naší pozornosti. Sumečci s ústní přísavkou (zmiňovaný ancistrus) odklízejí rovněž některé druhy řas ze skel a rostlin.

Pozor však na záměnu podobně vypadajících druhů, aby nám z relativně malých sumečků nevyrostli třiceticentimetroví obři, kteří budou potřebovat celé akvárium sami pro sebe. Sumečky je také vhodné přikrmovat speciálními tabletami, které padají rovnou ke dnu.

12) Kupujme pouze zdravé ryby

Snadno se to řekne, ale jak na to? Začněme u zdroje. Přítel akvarista nám pravděpodobně dodá ryby zdravé. V prodejním koutku na akvarijní výstavě máme také slušnou šanci vyhnout se chorobám, neboť si zde žádný prodejce ostudu dělat nebude. S akvaristikami je to tak padesát na padesát – najdeme mezi nimi podniky příkladné, kde se starají o zvířata perfektně, ale i problematické, kterých je, bohužel, přinejmenším stejně.

Před nákupem si vždy ryby v nádržích prohlédneme. Mají mít celistvé ploutve, lesklé šupiny, produkovat konzistentní tmavé výkaly (bezbarvý vláknitý trus ukazuje na problémy) a vykazovat normální chování s aktivitou přiměřenou druhu. Rybky nemají apaticky „ležet“ u dna, „viset“ s intenzivně pracujícími žábrami pod hladinou či plavat trhaně s podivně zkřivenou pozicí těla. Rozhodně nekupujeme zdravě vypadající rybu z nádrže, v níž se válí několik mrtvých tělíček. K úhynu v prodejně samozřejmě dojít může, ale mělo by to být spíše výjimečné.

Cichlida s bílými skvrnkami (tzv. krupičkou) – jde o běžné onemocnění ryb způsobené prvokem Ichthyophthirius multifiliis. Takovým rybkám se raději vyhněme již při nákupu!

Rovněž není vhodné kupovat na pohled „zdravé“ ryby tam, kde v jiných akváriích vidíme nemocné kusy. Ryby také nesmějí mít na těle žádné příznaky zaplísnění či bílou „krupičku“. Pokud lze u daného druhu rozeznat pohlaví, snažíme se u cichlid vybrat pár, u tetřiček kupujeme raději více samiček, aby nedocházelo k šarvátkám

13) „Když to funguje, tak na to nesahej“

Pokud se našemu akváriu daří, není důvod k žádným větším změnám vyjma nutné pravidelné údržby. Občasné přidání několika dobře očištěných rostlin by uškodit nemělo, s novými rybami však můžeme do již zaběhnutého akvária snadno přinést nevítané choroby, které následně zdecimují celou osádku. Je tedy vhodné mít k dispozici též karanténní nádrž či dokupovat nové rybičky výhradně z osvědčených zdrojů.

Hejno nenáročných teter červených v rychle rostoucí zeleni | Kredit: Sychriscar, CC BY-SA 3.0

Závěrem ještě dodejme, že nám zveřejněné rady mají při chovu ryb pomoci, nemohou však nahradit hlubší studium problematiky a už vůbec ne letitou chovatelskou praxi. Začátečníkům proto doporučujeme navštívit a prostudovat také některé specializované stránky týkající se akvaristiky, jako jsou např. www.akvarijni.cz, www.akvarko.cz, www.akvarista.cz či rybicky.net.

V dalším článku část našeho akvaristického seriálu věnujeme přehledu základních nenáročných druhů akvarijních rybek. Přece jen nelze doporučit, aby si začátečník dokoupil k pavím očkům rovnou několik choulostivých terčovců.

Olga Hušková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago