Ryby z řádu platýzů (Pleuronectiformes) jsou velmi zvláštní, celý život se pohybují na mořském dně na jedné straně těla. Oko ze spodní strany se jim proto přestěhuje na tu svrchní. A ještě k tomu jsou skvěle maskovaní. Najdete na videu platýze dřív, než se pohne?
Platýze najdete po celém světě. Na mořském dně číhají na svou potravu: malé rybky a plže. Dospělci mají velmi ploché tělo, do kterého se musí naplocho vejít všechny potřebné orgány, a vysedlé oči na jedné straně hlavy. Mladí platýzi mají oči na obou stranách jejich hlavy, ale jak dospívají, oko ze spodní strany hlavy se přesouvá na stranu svrchní.
Řád platýzů, do nějž patří platýzi, jazykové, kambaly a další druhy paprskoploutvých ryb, využívají pro svůj život na dně skvělé maskování. Svrchní strana se podobá mořskému dnu, na němž se pohybují, spodní strana je pak modrá, bílá nebo stříbrná, aby platýz splynul s barvou vody, když vyplave výše ode dna. Některé druhy mají podobně jako chobotnice a sépie v kůži chromatofory, drobné pigmentové buňky, jejichž stahováním či roztahováním mohou měnit své zabarvení podle podle okolního prostředí.
Jeden platýz dokonce unikal díky svému maskování pozornosti celých 15 let. V akváriu o objemu 40 tisíc litrů v Blue Planet Aquarium v anglickém hrabství Cheshire ho objevili jako 40 cm velkou rybu až při kompletním čištění akvária. Přitom byl očividně v kondici a dobře krmený, lovil zřejmě jen v noci a přes den splýval díky mimikrám s dnem nádrže.
Jeden zástupce platýzovitých, kambala tropická (Bothus mancus) umí také měnit své barvy, zde u pobřeží Bonaire v Karibském moři:
Zdroj: ScienceAlert.com