Svědky výjimečné podívané se můžete stát v pražské zoo – orli východní tu na svém hnízdě odchovávají hned tři mláďata. Mezi další nové přírůstky v zoologických zahradách pak patří třeba dvojčata gepardů, která přišla na svět ve Dvoře Králové. A s nimi rozhodně nekončíme…
Orla východního, jednoho z největších druhů orlů na světě, můžete v pražské zoo, ač s přestávkami, spatřit již pěknou řádku let. Vůbec poprvé však teď je možnost pozorovat na jejich hnízdě hned tři mláďata. U páru Matyáše a Matyldy tu spatříte měsíc stará trojčata. Nejedná se jen o historickou událost zoo pražské – vůbec poprvé je známo, že tito dravci v lidské péči odchovávají tři mláďata. Chovatelé je nejprve na hnízdě museli střídat, aby starší mláďata neutlačovala mladší, momentálně už je však můžete i s rodiči spatřit všechny pospolu. Matyáš s Matyldou patří k nejúspěšnějším párům tohoto druhu v Evropě – od roku 2007 se jim vylíhlo již 21 mláďat.
V Zoo Ústí nad Labem přišlo koncem dubna na svět mládě lamy alpaky. Mezi světlými dospěláky je zrzavý sameček k nepřehlédnutí. Spatřit ho můžete v horní části zoologické zahrady. Tuto zdomácnělou formu lamy chová ústecká zoo již od roku 1967.
Kromě mláděte lamy v ústecké zoo nově spatříte taktéž mláďata surikat. A to rovnou čtyři! Ačkoliv se narodila koncem března, až nyní jsou k vidění v jejich prosklené expozici v pavilonu šelem.
Dva nově narození kocouři teď zdobí zvířecí řady královédvorské zoo. Na svět tu přišla dvojčata geparda, jejichž matkou je samice Darili. Momentálně mají pět týdnů. Návštěvníci je prozatím spatřit nemohou, mláďata pobývají v zázemí zoo.
Vraťme se ještě na chvíli do Prahy. Kromě malých orlů tu narazíte také na mládě antilopy bongo. Narodilo se na Den Země, tedy 22. dubna, a je to samička. Jedná se o vzácný druh lesní antilopy, kterou díky své nápadné pruhované kresbě v zoo rozhodně nepřehlédnete. Ve volné přírodě má však pro antilopy v lesním prostředí tato srst naopak výborné krycí zbarvení.
Nový druh opeřence potkáte v Zoo Brno. Domov tu našel pár čírek skořicových, které jsou v místní zoologické zahradě k vidění vůbec poprvé. Jedná se o drobnou plovavou kachničku, která zaujme tmavým tělem. Ve srovnání s kachnou divokou je až o polovinu menší.
Co se to tiskne za roztomilého hlodavce ke své mamče? Přeci kapybara! Narodila se začátkem dubna v Brně, kde tak rozšířila zdejší skupinu těchto zvířat. Pokud by vás o kapybarách zajímalo něco víc, nevynechejte jeden z našich minulých článků.
Na závěr se podívejme na jednoho prcka, který by se vám vešel na prst. Vylíhl se v Zooparku Zájezd a jedná se o gekona, konkrétně druh Eurydactylodes agricolae. V dospělosti tento plaz dosahuje maximální velikosti 15 cm.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…