Novinky

Novinky v zoo: pojmenujte pražské slůně

Published by
Kateřina Hlavatá

Zatímco slůně v pražské zoo čeká na své jméno, gorily vyhlíží nový pavilon. Do Tábora přicestovali papoušci a ve Dvoře Králové vykoukli na svět hadi. Co se v posledních dnech děje v našich zoologických zahradách?

Podílejte se na výběru jména slůněte z pražské zoo! | Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Jméno pro slůně a pavilon pro gorily

Nejčerstvější přírůstek sloní rodinky v pražské zoologické zahradě už se těší na své jméno. Stejně jako předchozí zdejší slůně, i to současné má možnost pojmenovat sama veřejnost. Ve výběru jsou tři jména – Hanno, Nandimithra (Nandi) a Rudolf (Rudi). Pokud se do hlasování zapojíte, podpoříte navíc výstavbu nového pavilonu pro gorily nížinné. Jeho vybudování zoo plánuje na místě, které již nebude ohroženo povodněmi.

Chcete se na výběru jména podílet a gorilám pomoci? Máte hned několik možností – posláním dárcovské SMS, zakoupením hlasovacího lístku na pokladně zoo či online platbou. V rámci poslední možnosti můžete pro slůně navrhnout i originální přání a vyhrát zajímavou odměnu. Akce trvá do 27. 12., podrobnější pravidla a možnosti naleznete na webových stránkách zoo Praha.

Vizualizace nového pavilonu goril. Pohled od jihozápadu z ulice pod Hrachovkou. | Kredit: © ZOO Praha

Richard slaví čtvrtstoletí

Když už je řeč o gorilách, samec Richard, který žije v pražské zoo od roku 2003, oslaví své 25. narozeniny. Jeho jubileum mohou společně s ním oslavit ve středu 9. listopadu i návštěvníci. Přijďte se v půl třetí podívat do Pavilonu goril, jak si Richard pochutnává – připraven tu pro něj bude narozeninový dort i dárek.

Přijdete se podívat na Richardovu oslavu narozenin? | Kredit: © Tomáš Adamec, ZOO Praha

Do Tábora přilétli samečci ary

Nové vzácné obyvatele objevíme v zoologické zahradě Tábor. Chov tu rozšířili dva samečci ary zelenokřídlého, kteří sem přicestovali ze zahrady v Ústí nad Labem. V táborské zoo doplní dvě zdejší samičky, se kterými by měli v budoucnu vytvořit chovné páry. Druh tohoto papouška je ve volné přírodě ohrožen, a to především úbytkem jeho přirozeného prostředí, kterým jsou deštné pralesy.

Táborskou zoo obohatili dvouletí samečci ary zelenokřídlého. | Kredit: © ZOO Tábor

Malí, ale nebezpeční

Řady zvířecí říše se rozrostly i ve Dvoře Králové. Dva nové přírůstky tu uvidíme v expozici Jedovatá Afrika. Jedná se o druh kobříků kapských, hadů, kteří jsou schopni se bránit velice prudkým jedem. Ačkoliv tito plazy dorůstají jen několika desítek centimetrů, účinnost jejich jedu se vyrovná tomu, kterým disponuje kobra.

Kobřík kapský nepatří k největším hadům, jeho jed má ale silný účinek. | Kredit: © ZOO Dvůr Králové, Facebook

Nejen mravenčí příchozí

V zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou připravují novou mravenčí expozici. Do ní se již nastěhovali první obyvatelé, kterými jsou mravenci rodu Atta. Zdrojem obživy těchto živočichů je houba, kterou si pěstují ve svém hnízdě. Tu krmí listy rostlin, které si sami stříhají – odtud je také odvozen jejich český název, střihači. Na videu můžete zhlédnout, jakou práci dalo ošetřovatelům houbu i s mravenci přesunout.

Nové obyvatele najdete v Hluboké i mezi kopytníky. Výběh tu zdobí dvě nové kozy girgentánské, druh, který byl ještě nedávno na pokraji vyhubení. Jedná se o staré italské plemeno, které vzniklo v sicilské provincii Agrigento. Za pár dní za jihočeskými samicemi dorazí i kozel.

Chloubou těchto koz jsou spirálovité rohy. | Kredit: © ZOO Hluboká nad Vltavou, Facebook

Jihlavské mládě guanako

V Jihlavě se radují z mláděte lamy guanako. Chov tohoto druhu se zde povedl téměř po čtyřech letech. Lamy guanako byly odpradávna využívána indiány jako zvířata hospodářská, zároveň pro ně ale byla posvátnými. Potřebná byla převážně kvůli vlně.

V Jihlavě přišlo na svět mládě lamy guanako. Jedná se o samičku. | Kredit: © ZOO Jihlava, Facebook 

Zimní sezóna zahájena

A malé info na závěr – nezapomeňte, že ve většině našich zoologických zahrad zahájili začátkem listopadu zimní sezónu. S tím často souvisí zkrácená otevírací doba, někde ale na podzim a v zimě narazíte na levnější vstupné. Jak to která zoo má, najdete třeba v našem přehledu zoologických zahrad

Kateřina Hlavatá

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago