Novinky v zoo: pojmenujte pražské slůně

Zatímco slůně v pražské zoo čeká na své jméno, gorily vyhlíží nový pavilon. Do Tábora přicestovali papoušci a ve Dvoře Králové vykoukli na svět hadi. Co se v posledních dnech děje v našich zoologických zahradách?

slůně Praha

Podílejte se na výběru jména slůněte z pražské zoo! | Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Jméno pro slůně a pavilon pro gorily

Nejčerstvější přírůstek sloní rodinky v pražské zoologické zahradě už se těší na své jméno. Stejně jako předchozí zdejší slůně, i to současné má možnost pojmenovat sama veřejnost. Ve výběru jsou tři jména – Hanno, Nandimithra (Nandi) a Rudolf (Rudi). Pokud se do hlasování zapojíte, podpoříte navíc výstavbu nového pavilonu pro gorily nížinné. Jeho vybudování zoo plánuje na místě, které již nebude ohroženo povodněmi.

Chcete se na výběru jména podílet a gorilám pomoci? Máte hned několik možností – posláním dárcovské SMS, zakoupením hlasovacího lístku na pokladně zoo či online platbou. V rámci poslední možnosti můžete pro slůně navrhnout i originální přání a vyhrát zajímavou odměnu. Akce trvá do 27. 12., podrobnější pravidla a možnosti naleznete na webových stránkách zoo Praha.

vizualizace nového pavilonu goril

Vizualizace nového pavilonu goril. Pohled od jihozápadu z ulice pod Hrachovkou. | Kredit: © ZOO Praha

Richard slaví čtvrtstoletí

Když už je řeč o gorilách, samec Richard, který žije v pražské zoo od roku 2003, oslaví své 25. narozeniny. Jeho jubileum mohou společně s ním oslavit ve středu 9. listopadu i návštěvníci. Přijďte se v půl třetí podívat do Pavilonu goril, jak si Richard pochutnává – připraven tu pro něj bude narozeninový dort i dárek.

gorila nížinná Richard Praha

Přijdete se podívat na Richardovu oslavu narozenin? | Kredit: © Tomáš Adamec, ZOO Praha

Do Tábora přilétli samečci ary

Nové vzácné obyvatele objevíme v zoologické zahradě Tábor. Chov tu rozšířili dva samečci ary zelenokřídlého, kteří sem přicestovali ze zahrady v Ústí nad Labem. V táborské zoo doplní dvě zdejší samičky, se kterými by měli v budoucnu vytvořit chovné páry. Druh tohoto papouška je ve volné přírodě ohrožen, a to především úbytkem jeho přirozeného prostředí, kterým jsou deštné pralesy.

ara zelenokřídlý Tábor

Táborskou zoo obohatili dvouletí samečci ary zelenokřídlého. | Kredit: © ZOO Tábor

Malí, ale nebezpeční

Řady zvířecí říše se rozrostly i ve Dvoře Králové. Dva nové přírůstky tu uvidíme v expozici Jedovatá Afrika. Jedná se o druh kobříků kapských, hadů, kteří jsou schopni se bránit velice prudkým jedem. Ačkoliv tito plazy dorůstají jen několika desítek centimetrů, účinnost jejich jedu se vyrovná tomu, kterým disponuje kobra.

kobřík kapský Dvůr Králové

Kobřík kapský nepatří k největším hadům, jeho jed má ale silný účinek. | Kredit: © ZOO Dvůr Králové, Facebook

Nejen mravenčí příchozí

V zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou připravují novou mravenčí expozici. Do ní se již nastěhovali první obyvatelé, kterými jsou mravenci rodu Atta. Zdrojem obživy těchto živočichů je houba, kterou si pěstují ve svém hnízdě. Tu krmí listy rostlin, které si sami stříhají – odtud je také odvozen jejich český název, střihači. Na videu můžete zhlédnout, jakou práci dalo ošetřovatelům houbu i s mravenci přesunout.

Nové obyvatele najdete v Hluboké i mezi kopytníky. Výběh tu zdobí dvě nové kozy girgentánské, druh, který byl ještě nedávno na pokraji vyhubení. Jedná se o staré italské plemeno, které vzniklo v sicilské provincii Agrigento. Za pár dní za jihočeskými samicemi dorazí i kozel.

koza girgentánská Hluboká

Chloubou těchto koz jsou spirálovité rohy. | Kredit: © ZOO Hluboká nad Vltavou, Facebook

Jihlavské mládě guanako

V Jihlavě se radují z mláděte lamy guanako. Chov tohoto druhu se zde povedl téměř po čtyřech letech. Lamy guanako byly odpradávna využívána indiány jako zvířata hospodářská, zároveň pro ně ale byla posvátnými. Potřebná byla převážně kvůli vlně.

lama guanako mládě Jihlava

V Jihlavě přišlo na svět mládě lamy guanako. Jedná se o samičku. | Kredit: © ZOO Jihlava, Facebook 

Zimní sezóna zahájena

A malé info na závěr – nezapomeňte, že ve většině našich zoologických zahrad zahájili začátkem listopadu zimní sezónu. S tím často souvisí zkrácená otevírací doba, někde ale na podzim a v zimě narazíte na levnější vstupné. Jak to která zoo má, najdete třeba v našem přehledu zoologických zahrad

(Zobrazeno celkem 756-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..