Zoologická zahrada v Ústí nad Labem slaví chovatelský úspěch. V pražské zoo najdete hned několik čerstvých přírůstků a ve Dvoře Králové novou nápadnici hrabáče. A koho přivítala říše zvířat v Liberci?
Tříletý hrabáč kapský Eko, kterého potkáte ve dvorské zoo, už neobývá svou expozici sám – společní s ním tam můžete spatřit i samičku Skylu. Ta za svým nápadníkem přicestovala z Anglie. I navzdory tomu, že hrabáči jsou spíše samotářská zvířata, z této dvojice se ihned stal nerozlučný pár. Chovatelé dokonce už zaznamenali první pokusy o páření.
Jak spojování nově vytvořeného páru probíhalo?
V červenci opustila hnízdní dutinu v ústecké zoo tři mláďata zoborožců vrásčitých. Jedná se o vzácný chov, neboť za poslední rok byly v Evropě zaznamenány pouze tři odchovy tohoto druhu. Zoo v Ústí nad Labem je jedinou, která se může chlubit až třemi jedinci. Tyto opeřence, charakteristické svým výrazným zobákem, návštěvníci momentálně bohužel vidět nemohou, protože kvůli potřebnému klidu pro hnízdění pobývají v zimovišti.
Nyaly nížinné v Jihlavě mají ve svém stádu nového člena rodiny. Je to sameček a již tuto sobotu bude v jihlavské zoo slavnostně pojmenován. Pokud se na jeho křtiny rozhodnete vyrazit podívat, za návštěvu stojí i festival s názvem “Střípky 5 kontinentů”, který jihlavská zoo tento víkend pořádá.
Nyalu nížinnou odchovala v červenci i zoologická zahrada v Plzni. Zde se těší ze samičky, která nese jméno Priscilla. Mládě je posledním potomkem již nežijícího samčího zakladatele chovu v Plzni.
Liberecká zahrada se přivítala s novým tapírem jihoamerickým. Django, jak se tento lichokopytník jmenuje, dorazil z Brna, odkud musel být přemístěn kvůli útokům ze strany svých rodičů. Výběh sdílí společně s tapírem Fellipem, který byl z nového spolubydlícího zpočátku poněkud rozladěn. Jejich vztah se však již zklidňuje a samci si na sebe navzájem zvykají.
Hned několik nových přírůstků potěší váš pohled při návštěvě zoologické zahrady v Praze.
Tím nejnovějším je divoká lama vikuňa. Protože se jedná o opravdu čerstvý přírůstek – potomek se narodil 24. srpna – jeho pohlaví zatím není známo.
Pokud půjdete o kousek dál, u gueréz plaštíkových najdete nového “beránka”. Mláďata těchto v dospělosti černosrstých primátů mají totiž po narození čistě bílou a zvlněnou srst. Potomek se zde narodil samici Lucii.
Samice hrabáče kapského porodila své již čtvrté mládě. První dva potomci samice Kvídy v minulosti uhynuli, třetí přežil pouze se zásahem ošetřovatelů. Čtvrtý potomek se má zatím čile k světu a začal dokonce sám od sebe pít, což je dobré znamení. I Kvída se projevuje jako správná a zkušená matka. Pokud bude vše probíhat jako doposud, má tento drobeček velice dobrou šanci. Držíme jim tedy oběma palce!
Mezi další zajímavé novinky patří třeba chov dudka chocholatého, který se poprvé úspěšně povedl v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou. V Táboře pak v rámci mezinárodního dne psů probíhá soutěž o nejhezčího voříška, jejíž vyvrcholení se v zoo uskuteční tuto sobotu.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…