I v zimě se rodí mláďata. V Táboře přišlo na svět první zubřátko, v Plzni zase můžete obdivovat heboučké kuandu. A v Ústí uvidíte poprvé nové tučňáky brýlaté.
V plzeňské zoo přišlo na svět v pondělí 13. listopadu nádherné mládě kuandu obecného. Zoo Plzeň se tak řadí k úspěšným chovatelům tohoto jihoamerického stromového hlodavce z příbuzenstva dikobrazů – nejnovější přírůstek je pro oba rodiče již 7. mládětem. Mládě najdete v Amazonském pavilonu Z ve společné jihoamerické expozici s nočními opicemi mirikinami a pásovci štětinatými.
Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Jeho starší české označení zní bodlinatec chápavý. Má totiž ovíjivý ocas. Ve dne spíše odpočívá, v noci vyráží na výpravy.
V neděli 3. prosince ve 14.00 hodin otvírá ústecká zoo novou expozici pro tučňáky brýlové, která vznikla na místě bývalého pavilonu lachtanů v dolní části zoo. Skupina deseti ptáků (čtyři samci a šest samic) pochází ze Zoo&Aquarium Living Coasts v Anglii.
Po příjezdu byli umístěni do vnitřní části nové expozice, aby si zvykli na nové prostředí a chovatele. Během prvních dnů byli poněkud bázliví, ale již brzy začali přijímat předpokládanou potravu. Tu tvoří drobné rybky –šproty, sledi a huňáčci.
„Tento druh jsme zvolili s ohledem na to, že nepotřebuje speciální regulované klima vnitřní expozice, může obývat venkovní prostor a snáší středoevropské klima. Navíc je to druh, který žádná zoo ČR nechová, je zapsaný v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů v kategorii ‚endangered“ (ohrožený) a jeho počty mají klesající trend,“ uvádí na svých webových stránkách ústecká zoo.
Zoologická zahrada v Táboře slaví úspěch. Po roce od sestavení chovného stáda zubra evropského se dočkala prvního potomka. Mládě se narodilo už na začátku listopadu. Pohlaví mláděte zatím není jisté.
„Několik dní před porodem se dominantní samice začala oddělovat od stáda, což bylo jasnou známkou, že zrození potomka se blíží. Sedmého listopadu v ranních hodinách se pak narodilo krásné mládě, které bylo od první chvíle velmi aktivní a ihned se napilo, což je vždy dobrým znamením, že je vše v pořádku“, popisuje radostnou událost hlavní zoolog Ondřej Kott a dodává, že jde o jedno z prvních mláďat narozených na českém území po dlouhých třech stoletích.
Pětičlenné stádo bělověžské linie zubra evropského chová ZOO Tábor od roku 2016. „Narození mláděte zubra evropského nás velmi potěšilo. Jde totiž o další krok v našem programu reintrodukce zubra do české přírody. Toto mládě bude prvním zubrem narozeným v táborské zoo, které vypustíme do volné přírody,“ doplňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Zubr byl u nás ve volné přírodě vyhuben zřejmě už před více než 250 lety. Na začátku 20. století se celý druh ocitl na samé hranici zániku a jen díky společnému úsilí několika evropských zemí se podařilo tyto impozantní kopytníky vzkřísit doslova za pět minut dvanáct. „Na celém světě nyní žije zubrů něco málo přes šest tisíc, ale k bezpečnému udržení druhu bychom potřebovali alespoň deset tisíc jedinců. Každé nově narozené mládě je tak velmi cenné,“ doplňuje zoolog Ondřej Kott.
I v zimním předvánočním čase můžete v zoologických zahradách zažít mnoho zajímavého. Táborská zoo tak pořádá v sobotu 2. prosince mikulášskou nadílku, která chystá jak překvapení pro děti, tak komentované krmení s Mikulášem, andělem a čertem.
Podobně připravuje Zoo Děčín tradiční mikulášskou nadílku pod názvem Čertovský rej v zoo také již tuto sobotu 2. prosince. Děti se mohou těšit na cestu peklem plnou pekelných bytostí, které je zasvětí do čertovského řemesla.
„V soutěžích naučíme děti například chodit do sklepa pro uhlí a přikládat pod kotel, pilovat čertovské kopyto, budeme vymetat komín, tancovat s čertovou nevěstou, vybírat blechy z kožichu nebo zvážíme dětské hříchy na pekelných vahách. Kdo splní všechny úkoly, ten se může těšit nejen na dáreček od Mikuláše, ale také na buřtíka, kterého si opeče na pekelném ohni,“ prozradila mluvčí zoo Alena Houšková. Nadílka bude připravena pro prvních 200 dětí.
V zoologické zahradě v Jihlavě se můžete o nadcházejícím víkendu zapojit do adventních dílen a ani v dalších zoo se nebudete nudit.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…