Novinky

Ovce dokážou rozpoznat lidské obličeje

Published by
Olga Hušková

Víme, že nás mezi ostatními lidmi pozná vlastní pes. Totéž dokáže i kočka. Ale co myši? Rybičky? Nebo ovce? Právě na poslední jmenované se zaměřil výzkum University of Cambridge, který přináší zajímavé výsledky: ovce mohou rozpoznávat konkrétní osoby podle obličeje.

Někomu možná připadají hloupé – umí toho však víc, než bychom čekali. | Zdroj: Pixabay.com

Lidé samozřejmě rozeznávají tváře svých známých, kamarádů i nepřítel. Stejně je tomu i u opic, neboť se jedná o sociálně žijící zvířata, pro něž je komunikace ve skupině jedním z klíčových aspektů přežití. Ovce jsou rovněž stádovými zvířaty. I když se na první pohled nezdají příliš chytré, za což nejspíš může i jejich poněkud zbrklý útěkový instinkt býložravce, rovněž disponují vysokou rozlišovací schopností vůči svým soukmenovcům. A zatímco my jen velmi obtížně rozeznáme jednu ovci od druhé, ovečky se jednotlivé lidské tváře naučit dokážou. Alespoň podle fotografií.

Kopytníci v laboratoři

Vědci z oddělení Fyziologie, rozvoje a neurověd v Cambridge vytrénovali osm ovcí tak, aby dokázaly rozpoznat obličeje čtyř slavných osobností (pokusu se tak nevědomky zúčastnila i Emma Watson či Barack Obama) a odlišit je na počítačovém monitoru od neznámých tváří. Přestože nám pohled na ovci stojící před obrazovkou přijde poněkud bizarní, odborníci vědí, že se v případě těchto kopytníků jedná o tvory s poměrně velkým mozkem i délkou života, což z nich činí velmi dobrý model pro další bádání.

Lidé rozeznají jednotlivé ovce jen stěží. | Zdroj: Maxpixel.com

 

Ovce v pokusu procházely speciálně upravenou ohradou, na jejímž konci se zobrazovaly dvě fotografie tváří na oddělených monitorech. Pokud ovce označila fotografii známé osoby, dostala odměnu. „Trestem“ v případě neúspěchu bylo nepříjemné zabzučení (a samozřejmě žádný pamlsek). Jakmile pokusná zvířata pochopila příslušný mechanismus, byla podrobena testu, při němž ze dvou fotografií vybírala tu správnou (známou). V 8 z 10 pokusů byla úspěšná.

Až doposud se ovcím na monitorech zobrazovaly jen obličeje fotografované zepředu. V další fázi pokusů však výzkumníci podstrčili ovcím fotky známých osob zabrané z jiného úhlu. V souladu s očekáváním se úspěšnost zvířat zhoršila – ovšem nikterak dramaticky, o pouhých 15 %. Toto skóre odpovídá výsledkům lidí v podobném experimentu.

Poznám svého „pánečka“?

V třetí fázi pokusů zjišťovali vědci, zda ovce dokážou rozpoznat mezi cizími osobami svého chovatele (s nímž bývají v kontaktu zhruba 2 hodiny denně) bez předchozího tréninku. V tomto případě označily ovce správně tvář svého chovatele mezi náhodně vybrané portréty v 7 případech z 10. Zajímavé bylo, že v této části experimentu ovce chviličku zaváhaly. Po spatření zcela nově zařazené fotky obličeje chovatele důkladněji zkontrolovaly obě možnosti (známou i neznámou tvář), a teprve poté označily tu správnou.

Jakmile si ovce člověka zapamatuje, pozná jej i mezi dalšími lidmi. | Zdroj: Wikimedia Commons

Chytřejší, než jsme si mysleli

Provedené pokusy prokázaly, že rozlišovací schopnosti ovcí jsou na podobné úrovni jako u lidí či opic. Tento závěr je důležitý pro plánování dalších experimentů. Vědecký tým by rád pokračovat s podrobnějším studiem změn kognitivních schopností v případě mozkových onemocnění, jako je například Huntingtonova chorob. Podobně vytrénovaná zvířata s dobrými rozlišovacími schopnostmi jsou nezbytným základem pro další výzkum.

Zdroje: The Royal Society, University of Cambrige, ScienceDaily.com

Olga Hušková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

1 rokem ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago