Ovce dokážou rozpoznat lidské obličeje

Víme, že nás mezi ostatními lidmi pozná vlastní pes. Totéž dokáže i kočka. Ale co myši? Rybičky? Nebo ovce? Právě na poslední jmenované se zaměřil výzkum University of Cambridge, který přináší zajímavé výsledky: ovce mohou rozpoznávat konkrétní osoby podle obličeje.

Někomu možná připadají hloupé – umí toho však víc, než bychom čekali. | Zdroj: Pixabay.com

Lidé samozřejmě rozeznávají tváře svých známých, kamarádů i nepřítel. Stejně je tomu i u opic, neboť se jedná o sociálně žijící zvířata, pro něž je komunikace ve skupině jedním z klíčových aspektů přežití. Ovce jsou rovněž stádovými zvířaty. I když se na první pohled nezdají příliš chytré, za což nejspíš může i jejich poněkud zbrklý útěkový instinkt býložravce, rovněž disponují vysokou rozlišovací schopností vůči svým soukmenovcům. A zatímco my jen velmi obtížně rozeznáme jednu ovci od druhé, ovečky se jednotlivé lidské tváře naučit dokážou. Alespoň podle fotografií.

Kopytníci v laboratoři

Vědci z oddělení Fyziologie, rozvoje a neurověd v Cambridge vytrénovali osm ovcí tak, aby dokázaly rozpoznat obličeje čtyř slavných osobností (pokusu se tak nevědomky zúčastnila i Emma Watson či Barack Obama) a odlišit je na počítačovém monitoru od neznámých tváří. Přestože nám pohled na ovci stojící před obrazovkou přijde poněkud bizarní, odborníci vědí, že se v případě těchto kopytníků jedná o tvory s poměrně velkým mozkem i délkou života, což z nich činí velmi dobrý model pro další bádání.

Lidé rozeznají jednotlivé ovce jen stěží. | Zdroj: Maxpixel.com

 

Ovce v pokusu procházely speciálně upravenou ohradou, na jejímž konci se zobrazovaly dvě fotografie tváří na oddělených monitorech. Pokud ovce označila fotografii známé osoby, dostala odměnu. „Trestem“ v případě neúspěchu bylo nepříjemné zabzučení (a samozřejmě žádný pamlsek). Jakmile pokusná zvířata pochopila příslušný mechanismus, byla podrobena testu, při němž ze dvou fotografií vybírala tu správnou (známou). V 8 z 10 pokusů byla úspěšná.

Až doposud se ovcím na monitorech zobrazovaly jen obličeje fotografované zepředu. V další fázi pokusů však výzkumníci podstrčili ovcím fotky známých osob zabrané z jiného úhlu. V souladu s očekáváním se úspěšnost zvířat zhoršila – ovšem nikterak dramaticky, o pouhých 15 %. Toto skóre odpovídá výsledkům lidí v podobném experimentu.

Poznám svého „pánečka“?

V třetí fázi pokusů zjišťovali vědci, zda ovce dokážou rozpoznat mezi cizími osobami svého chovatele (s nímž bývají v kontaktu zhruba 2 hodiny denně) bez předchozího tréninku. V tomto případě označily ovce správně tvář svého chovatele mezi náhodně vybrané portréty v 7 případech z 10. Zajímavé bylo, že v této části experimentu ovce chviličku zaváhaly. Po spatření zcela nově zařazené fotky obličeje chovatele důkladněji zkontrolovaly obě možnosti (známou i neznámou tvář), a teprve poté označily tu správnou.

Jakmile si ovce člověka zapamatuje, pozná jej i mezi dalšími lidmi. | Zdroj: Wikimedia Commons

Chytřejší, než jsme si mysleli

Provedené pokusy prokázaly, že rozlišovací schopnosti ovcí jsou na podobné úrovni jako u lidí či opic. Tento závěr je důležitý pro plánování dalších experimentů. Vědecký tým by rád pokračovat s podrobnějším studiem změn kognitivních schopností v případě mozkových onemocnění, jako je například Huntingtonova chorob. Podobně vytrénovaná zvířata s dobrými rozlišovacími schopnostmi jsou nezbytným základem pro další výzkum.

Zdroje: The Royal Society, University of Cambrige, ScienceDaily.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..