Sen ochranářů se stal skutečností. Letošním rokem byla panda velká organizací IUCN (International Union for Conservation of Nature) přeřazena z kategorie ohrožených druhů (endangered) mezi druhy zranitelné (vulnerable). V letech 2004–2014 byl zaznamenán nárůst populace tohoto druhu o optimistických 17 %. V roce 2014 mělo v přírodě Číny údajně žít 1864 pand velkých.
Je to ohromný úspěch. Panda velká (Ailuropoda melanoleuca), symbol ohrožených živočichů, který můžete vidět i v zoologických zahradách na cedulkách u druhů, které se ocitly v potížích, se totiž zdála být na cestě k jistému zániku.
Úsilí ochránců přírody začalo v roce 1970. Od té doby došlo postupně k zákazu obchodování s pandími kožešinami, jejich lovu a k zakládání rezervací, ve kterých mohly pandy (a nejen ony) klidně žít. Nemalý podíl na ochraně pand má i rozvoj chovu ve specializovaných zařízeních a zoologických zahradách.
Je však nutné neusnout na vavřínech, protože přirozené populace chráněné šelmy může stále ohrozit mnoho různých faktorů. Panda velká je potravní specialista a žít může pouze v bambusových lesích, které jsou samy o sobě velice specifickým a mizícím typem biotopu.
Jedno je však nesmírně důležité. Obrat ve stavu populace pandy velké k lepšímu, kterého jsme v těchto letech svědky, lze bezpochyby vnímat jako záblesk naděje pro nás všechny. Nejde tu totiž „jen“ o pandy, je to důkaz, že každá snaha má smysl a naděje by měla umírat poslední.
Bohužel, souběžně s ohlášením veselé zprávy o pandách vyšla najevo také smutná pravda o gorile východní (Gorilla beringei). Tu IUCN oficiálně prohlásilo kriticky ohroženým druhem (critically endangered). Nezbývá než doufat, že tento druh bude následovat příkladu pandy velké.
Zdroje: edition.cnn.com, iucnredlist.org
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…