Panda velká už není druhem ohroženým vyhubením

Sen ochranářů se stal skutečností. Letošním rokem byla panda velká organizací IUCN (International Union for Conservation of Nature) přeřazena z kategorie ohrožených druhů (endangered) mezi druhy zranitelné (vulnerable). V letech 2004–2014 byl zaznamenán nárůst populace tohoto druhu o optimistických 17 %. V roce 2014 mělo v přírodě Číny údajně žít 1864 pand velkých.

panda velká

Panda velká (Ailuropoda melanoleuca) již není na červeném seznamu IUCN mezi ohroženými druhy.
Kredit: Harvey Barrison, Flickr – CC BY-SA 2.0

Je to ohromný úspěch. Panda velká (Ailuropoda melanoleuca), symbol ohrožených živočichů, který můžete vidět i v zoologických zahradách na cedulkách u druhů, které se ocitly v potížích, se totiž zdála být na cestě k jistému zániku.

Úsilí ochránců přírody začalo v roce 1970. Od té doby došlo postupně k zákazu obchodování s pandími kožešinami, jejich lovu a k zakládání rezervací, ve kterých mohly pandy (a nejen ony) klidně žít. Nemalý podíl na ochraně pand má i rozvoj chovu ve specializovaných zařízeních a zoologických zahradách.

pandy velké

Doufejme, že druh pandy velké se mezi ohrožené druhy již nevrátí. | Kredit: Chi King, Flickr – CC BY 2.0

Naděje v podobné úspěchy

Je však nutné neusnout na vavřínech, protože přirozené populace chráněné šelmy může stále ohrozit mnoho různých faktorů. Panda velká je potravní specialista a žít může pouze v bambusových lesích, které jsou samy o sobě velice specifickým a mizícím typem biotopu.

Jedno je však nesmírně důležité. Obrat ve stavu populace pandy velké k lepšímu, kterého jsme v těchto letech svědky, lze bezpochyby vnímat jako záblesk naděje pro nás všechny. Nejde tu totiž „jen“ o pandy, je to důkaz, že každá snaha má smysl a naděje by měla umírat poslední.

pandy velké

Podíl na rozvoji chovu pand mají i zoologické zahrady. | Kredit: Chi King, Flickr – CC BY 2.0

Bohužel, souběžně s ohlášením veselé zprávy o pandách vyšla najevo také smutná pravda o gorile východní (Gorilla beringei). Tu IUCN oficiálně prohlásilo kriticky ohroženým druhem (critically endangered). Nezbývá než doufat, že tento druh bude následovat příkladu pandy velké.

gorila východní

Mezi kriticky ohrožené druhy se bohužel zařadila gorila východní.
Kredit: Rod Waddington, Flickr – CC BY-SA 2.0

Zdroje: edition.cnn.com, iucnredlist.org

 

(Zobrazeno celkem 1 384-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..