V Indickém oceánu vědci zaznamenali zvuky dosud neznámé populace plejtváků obrovských

Vědci se domnívají, že se v Indickém oceánu vyskytuje dosud neobjevená populace plejtváků obrovských (Balaenoptera musculus). Zaznamenali totiž neobvyklé zvuky kytovců na třech různých místech. V západním Arabském moři, u pobřeží Ománu a také na souostroví Chagos ve střední části Indického oceánu.

Plejtvák obrovský patří mezi největší současné živočichy. Kredit: Torulus, Pixabay

Doposud se předpokládalo, že se v této oblasti nachází jen jedna populace plejtváků obrovských, která se vyznačuje svými specifickými zvuky někdy označovanými jako „písně“. Nedávno zachycené zvuky se ale neshodovaly s těmi dosud zaznamenanými, z čehož odborníci usuzují, že se v Indickém oceánu nachází alespoň ještě dvě další populace.

Vzhledem k tomu, že jsou zvuky mořských živočichů hojně studovány po celém světě, je takový objev pro vědce něčím velice vzrušujícím. „Bylo docela pozoruhodné najít v získaných datech zcela odlišnou a jedinečnou píseň, která navíc nejspíše patří vzácným plejtvákům,“ říká Salvatore Cerchio, ředitel programu na ochranu kytovců.

Téměř vyhubený druh

Cerchio uznává, že je velice obtížné identifikovat na dálku zaznamenané zvuky a navíc je spojit s konkrétním druhem či dokonce populací. Přesto je to podle něj i bez vizuálních nebo genetických údajů možné. Své přesvědčení odborníci založili nejen na důkladném porovnání zvuků s předchozími záznamy, ale také na výpovědi svědků. Ti několik poté, co mikrofony u pobřeží Ománu zaznamenaly zvuky kytovců, údajně zpozorovali v moři právě plejtváky obrovské.

Plejtváci jsou považováni za jedny z největších zvířat, jaké kdy na Zemi žily. V současné době patří k ohroženým druhům kvůli extrémnímu lovu, který se na ně hojně pořádal hlavně ve 20. století. Hon na tyto mořské savce vedl téměř k jejich vyhynutí. Teprve v roce 1967 ho zakázala Mezinárodní komise. Ale ještě ke konci šedesátých let se Sovětský svaz významně podílel na intenzivním nelegálním lovu a podle odhadů zabil i přes zákaz celkem 1294 zvířat.

Ohrožení stále trvá

Vzhledem k intenzivnímu lovu a pozdnímu objevení nové populace je dost možné, že skupinka dosud neobjevených plejtváků bude velmi malá. „Tito živočichové nutně potřebují posouzení stavu a ochranářské opatření,“ uvádí ředitel programu na ochranu kytovců. Plejtváky stejně jako jiné mořské živočichy totiž ohrožuje rybolov, lodní přeprava i průzkum a výroba fosilních paliv. Další výzkumy u pobřeží Ománu, Pákistánu a severní Indie by mohly pomoci ověřit, zda plejtváci skutečně patří k nové populaci. Vědce nyní čeká shromažďování vizuálních i genetických dat.

Zdroje: Sciencealert, Inter-Research Science publisher

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..