Plachý klokan vyhledává větší tlupu

V novém výzkumu australských vědců bylo zjištěno, že osobnostní rysy klokana obrovského (Macropus giganteus) ovlivňují jeho sociální chování: Plaší jedinci na rozdíl od odvážnějších upřednostňují větší skupiny; na druhou stranu ale mají méně blízkých přátel.

Klokani obrovští, Nový Jižní Wales | Kredit: Steve Shattuck, CC BY 2.0

Klokan obrovský (Macropus giganteus) se obvykle vyskytuje v tlupách; jedinci ale skupiny relativně často mění. Australští zoologové po dva roky studovali sociální chování 51 stydlivých i smělých klokaních samic v populaci v Sundown National Park, Queensland na východě kontinentu. K měření plachosti či odvahy klokanic sloužil jednoduchý test: jeden z výzkumníků se přibližoval ke zvířeti, dokud neuteklo. Jedinci, kteří nechali člověka přijít nejblíže, byli pak považováni za nejodvážnější, zatímco samice, které okamžitě po spatření člověka uprchly, byly označeny jako nejplašší.

Odvážnějším jedincům stačí menší skupiny.
Kredit: Donald Hobern, CC BY 2.0

Větší skupina poskytuje bezpečí

Na základě provedené studie bylo zjištěno, že plaché klokanice pravidelně preferují větší skupiny. Je pravděpodobné, že volí tyto tlupy proto, že skupiny s více jedinci jsou lepší ochranou před predátory. Dalším zkoumáním klokaního chování vyšlo najevo, že odvážnější samice mají více „důvěrných přátel“ – zřejmě se totiž nebojí měnit často tlupy, aby dobré společníky našly. Plaší jedinci tak obvykle mívají blízkých kamarádů méně. Osobnostní rysy jednotlivých klokanů tedy významně ovlivňují jejich sociální chování.

 

Zdroj:

  • Best, E. C.; Blomberg, S. P., and Goldizen, A. W. (2015). Shy female kangaroos seek safety in numbers and have fewer preferred friendships. Behavioral Ecology, first published online February 12, 2015 doi:10.1093/beheco/arv003
  • BBC Earth
(Zobrazeno celkem 595-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..