Nedávno jsme publikovali článek o tom, jak se psi potýkají s horkým letním počasím a co by měl každý páníček v teplém období dodržovat. V dnešních řádcích se podíváme blíže na to, zda se naši čtyřnozí miláčci také potí.
Chlupaté tělo na studené podlaze, jazyk vyplazený až „na vestu“ a intenzivní dýchání. Tohle chování je známé každému psímu majiteli, a to především v letních měsících. Spoustu lidí si mylně myslí, že pes se tímto způsobem potí – není to však pravda. Tato činnost sice souvisí se snižováním tělesné teploty, potní žlázy bychom však u psů hledali někde úplně jinde a v regulování tělesného tepla mají jen minimální účel.
Řekněme si nejdříve něco k tomu, proč psi tak moc dýchají, když je jim vedro. Když se pes příliš zahřeje, potřebuje snížit svoji tělesnou teplotu. Tím, že otevře pusu a těžce dýchá, odpařuje se mu z jazyka, nosu i plic voda, což mu pomáhá teplotu snížit. Psi své tělo mohou ochladit také dilatací (rozšiřováním) krevních cév v oblasti hlavy a uší. Krev je tak přiváděna blíže k povrchu kůže, což napomáhá k jejímu ochlazení.
Přejděme konečně k odpovědi na otázku, na kterou čekáte od samého počátku článku – ano, pes se taktéž potí. Protože jste však určitě nikdy nespatřili psa se zpoceným podpaždím, je vám asi jasné, že na trochu odlišných místech.
Většinu potních žláz bychom u psa hledali na spodní straně tlapek. Nejsou tu ovšem primárně určeny pro ochlazení tělesné teploty, ale mají mnohem více do činění s chůzí. Polštářky na psích packách jsou tvořeny speciální kůží, která obsahuje vysoký podíl keratinu a je přizpůsobena pro jejich bezproblémovou chůzi „naboso“. Pot je dělá vlhčí a psovi tak tlapy lépe přilnou k povrchu. Dle odborníků najdeme potní žlázy psovi také na nose – mokrý nos údajně lépe přitahuje vůně. A víte přeci, jak je pro psa čich důležitý, že?
Až bude tedy příště váš pejsek s vyplazeným jazykem dýchat o stošest, nežijte v domnění, že se tak potí. Zatímco my máme potní žlázy umístěny na většině našeho těla, psi si musejí své tělo ochladit jiným způsobem.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…