Psi a horké letní počasí: co pro ně (ne)dělat?

Nejsme jediní, kterým přílišné horké počasí někdy vadí. Stejně jsou na tom i naši čtyřnozí mazlíčci. Jak můžeme psovi alespoň v těch největších vedrech ulevit a zabránit přehřátí jeho organismu?

pes s jazykem venku

V letních měsících bychom měli být v péči o naše čtyřnohé přítele dvakrát tak ostražití.

S příchodem léta dochází k mnoha zdravotním nebezpečím, a to zejména v horkých dnech, kdy může dojít až k přehřátí organismu. To bezprostředně hrozí, pokud je zvíře delší dobu vystaveno vysokým teplotám, ale i přílišné vzdušné vlhkosti, která může zapříčinit dýchací problémy.

Kdo trpí více?

Nejvíce jsou ohrožena plemena s krátkým čenichem a širokou lebkou jako boxeři, buldoci, mopsové nebo psi rasy pekingský palácový psík. Tyto druhy totiž často trpí chronickými respiračními onemocněními. Ohroženi jsou také samozřejmě psi, kteří nejsou ve stavu dobré fyzické kondice či psi s kardiovaskulárními problémy, a to jak dospělí jedinci, tak štěňata.

Přehřátí organismu se projevuje obtížným dýcháním, zvracením, vysokou tělesnou teplotou, stíženou chůzí i zarudlou sliznicí. Může vést až ke křečím a celkovému kolapsu.

Co dělat v případě přehřátí organismu zvířete

První věc, kterou by měl člověk udělat, je psa ochlazovat vodou (nejlépe ve vaně) nebo ho zabalit do plátna smočeného ve studené vodě. Musí se však dát pozor na to, aby k ochlazení nedošlo příliš rychle – u zvířete by mohlo dojít k šoku. Pro jistotu je tedy dobré zkontrolovat psovi tělesnou teplotu a přestat s ochlazováním, jakmile teplota dosáhne 39,5–40 °C. Kromě této první pomoci je samozřejmě nezbytné dovézt zvíře co nejdříve k veterináři, který mu naordinuje odbornou terapii. Správná péče by se přitom při přehřátí organismu neměla v žádném případě podcenit, protože následky mohou být pro zvíře fatální.

pes ve vodě

Osvěžení v chladivé vodě? Ano, prosím!

Jak psa v horkém období chránit         

Aby se zamezilo výše zmíněným problémům, je velmi důležité dodržovat pár jednoduchých pravidel:

1) NIKDY nenechávejte zvíře v autě

Pokud si jedete něco vyřídit či třeba nakoupit a psa vezmete s sebou, vyvarujte se během letních měsíců toho, abyste ho nechali zavřeného v autě. Toto platí i v případě, že necháte pootevřené okénko a auto postavíte do stínu, neboť vnitřní teplota může stoupat velmi rychle. Psovi by mohla způsobit vážné zdravotní potíže.

2) Omezte jeho fyzickou aktivitu    

Dejte také pozor na delší procházky v horkém počasí, zejména mezi polednem a podvečerem, kdy bývá teplo nejintenzivnější. Vyrazit na procházku je v takovém případě vhodné buď brzy ráno, nebo na sklonku dne. Na rozdíl od nás, kteří jsme pokryti od hlavy po paty potními žlázami, psi musí tělesné teplo ventilovat otevřenou tlamou a polštářky na tlapkách, kde se žlázy nachází. Člověk by měl mít na paměti, že i mírně zahřátý chodník může psa pálit a neměl by tuto nepříjemnou skutečnost podcenit.

3) Vody podle chuti                                                                                                                                

Ujistěte se, že váš pes bude mít kdykoliv během celého horkého dne k dispozici misku s čerstvou a čistou vodou, aby se mohl osvěžit.

pes pije

Přísun pitné vody po celý den je v létě nezbytností.

4) Nenuťte ho žrát        

V obdobích největšího tepla je naprosto v pořádku, když pes více spí a sežere menší množství potravy.

5) Chraňte ho před sluncem    

Vystavení psa slunečním paprskům může způsobit nejen přehřátí organismu, ale také poškození jeho pokožky, zejména pokud je slunci vystavena delší dobu a bez ochrany. UVB záření může při delším působení zapříčinit na nechráněné pokožce popáleniny, zarudnutí, ale poškozuje také oči nebo způsobuje kožní nádory.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..