Dokáže pes cítit lidský strach?

O tom, že psi mají fenomenální čich, není pochyb. Jak je to ale s tvrzením, že dokáží vycítit i lidský strach? Opravdu náš čyřnohý kamarád pozná, že se něčeho bojíme?

pes čumák

Opravdu pes cítí, když má člověk strach?

Pokud jste se někdy dostali do stresové situace, při které vás doprovázel pes, možná jste zaznamenali nervózní chování i z jeho strany. Pokud jste si říkali, zda dokáže váš strach a špatné rozpoložení cítit, nebyli jste daleko od pravdy. Vlastně jste k ní byli hodně blízko.

Přímo za čumákem

Pro člověka je obvykle nejdůležitějším smyslem zrak. Ačkoliv to pro nás může být jakkoli nepochopitelné, pro psa je tím nejzásadnějším čich. Pokud bychom chtěli srovnat čich nás a našeho psího kamaráda, čísla nás možná ohromí. Názory odborníků a údaje v knížkách se sice ne vždy shodují, můžeme ale říci, že psí čich je 10 000–100 000 silnější než ten náš. Obrovský rozdíl, že? Ve srovnání s našimi psími miláčky jsme tak vlastně téměř čichotupí…

psi čenichají

Čich je nejdokonalejší a pro psa nejvíce důležitý smysl. Asi každý páníček ví, o čem je řeč – venčení se díky nenasytným čumáčkům občas může až nemile protáhnout…

Klíčem je řeč těla

Jak je to ale s tím strachem? Copak je psí čumák tak daleko před tím naším, že dokáže cítit i emoce? Pro tohle důkaz sice nenajdeme, díky jiným indiciím však můžeme říci, že schopnost poznat lidský strach psi zcela určitě mají. 

Stejně jako jejich předci, za které jsou považováni šedí vlci, tak i psi jsou velmi vnímaví k aspektům lidského chování. Existují důkazy o tom, že sledují signály našeho počínaní a jsou schopni interpretovat výrazy z našich obličejů. Vědci z japonské Azabu University dokonce přišli s tím, že psi dokáží rozeznat úsměv od prázdného pohledu. Pokud jste naštvaní či nervózní, poměrně těžko to před svým mazlem utajíte.

Vzhledem k těmto skutečnostem je tak velmi pravděpodobné, že si naši psí parťáci dokáží „přeložit“ změny v našich výrazech i chování. Jsou tak schopni poznat, že vytřeštěné oči, nervózní pošlapávání či zaťaté zuby pro nás neznamenají nic radostného. 

pes

Psí miláček dokáže z našeho chování mnohdy pochopit více, než bychom sami chtěli. Strach může vycítit například z nervózního počínání.

Schopnost psů vytušit náš strach má však ještě jeden charakter. Přemýšleli jste nad tím, odkud že se vlastně vzala fráze lidský strach „cítit”? Odpověď na tuto otázku je možná jednodušší, než byste si mysleli. Když se člověk něčeho či někoho bojí, má obvykle tendenci se více potit. Lidské tělo pak produkuje více adrenalinu a stresových hormonů. A protože psí čich je tak citlivým aparátem, dokáže náš čtyřnohý kamarád tento „odór” opravdu cítit.

Pokud bychom tak měli zodpovědět na otázku, zda pes dokáže vycítit lidský strach, bez výčitek bychom mohli říci, že ano. Je však důležité si uvědomit, že náš nejlepší přítel nedokáže cítit strach jakožto takový, ale dokáže ho interpretovat z řeči a signálů našeho těla. A nejen strach – rozpoznat dokáže i jiné emoce. Ať už jste naštvaní, smutní či naopak nadšení, váš psí mazel to velmi pravděpodobně pozná. 

ležící pes

Špatnou náladou můžete nakazit i svého psa.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..