Šimpanzi vědí, jak přecházet přes cestu

Šimpanzi, kteří jsou nuceni občas přejít nějakou frekventovanou cestu, si osvojili návyky podobné těm lidským. Jeden pohled napravo, druhý nalevo a také dozadu na mláďata a může se přejít.

Toto video, natočené na docela frekventované silnici v Sebitoli, v severní části národního parku Kibale v Ugandě, jasně dokazuje, jak jsou šimpanzi při přecházení obezřetní. Národní přírodovědecké muzeum v Paříži zde provedlo výzkum, ve kterém monitorovalo 20 přecházení celkem 122 šimpanzů přes cestu, po které za hodinu projede rychlostí 70–100 km/h zhruba 90 vozidel.

šimpanz

Kredit: Neil McIntosh, Flickr – CC BY 2.0

Šimpanzi se v této situaci chovali vždy naprosto opatrně. 92 % z nich se podívalo napravo nebo nalevo, či na obě strany. 57 % pak přes cestu přešlo ve značném spěchu, aby se co nejdříve dostali na protější stranu. V 83 % případů byl přechod silnice organizován alfa jedinci, oproti výpravám do korun stromů, které vůdčí samci vedli 51 % případů. To znamená, že uvědomují vážnost nebezpečí, které na silnici může hrozit. Zdraví a silní příslušnici skupiny navíc čekali na ty slabší, 86 % zdravých šimpanzů se ohlédlo nebo počkalo, pokud přecházel slabší člen tlupy nebo mládě.

Zatímco pozorovaní šimpanzi v klidnější části Bossou v Guineji si z přecházení cest takové starosti nedělají, šimpanzi v Sebitoli se dokonce dělí do menších skupinek, aby při přecházení cesty omezili co nejvíce střet s auty.

Zvířatům by do budoucna mohla pomoci plánovaná bezpečností opatření, jako například mosty, podchody, nebo dopravní opatření zpomalující auta na kritických místech. To by pak výrazně přispělo ke snížení rizika střetu se zvířaty a kolize na silnicích.

Zdroje:

 

(Zobrazeno celkem 637-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..