Novinky

Tajemství mořské komunikace: co sdělují tuleni svým tleskáním?

Published by
Denisa Bartůňková

Videa, na kterých tuleni balancují s míčkem na čumáku a tleskají, je jistě na internetu spousta. Není na tom nic překvapivého, protože takovému chování je učí ošetřovatelé záměrně kvůli představením. Nový objev mořských biologů však přinesl zjištění, že volně v moři tuleni tleskají přirozeně sami od sebe. Než se podařilo takové chování tuleňů nafilmovat a zjistit, proč to dělají, trvalo to dlouhých 17 let. 

Tuleni komunikují hlasem i signály. Kredit: Pickpic, Royalty-Free photo

Pokaždé, když se mořský biolog Ben Burville potápěl s tuleni, slyšel zvuky podobné tleskání. Tyto tajemné signály neznámého původu nabývaly na intenzitě v období tuleního páření a zachytili je dokonce i vědci používající podvodní mikrofony. Výzkumníci vyhodnotili zdánlivé tleskání jako hlasový signál. To však bylo chybné tvrzení.

Snadno přehlédnutelný čin

Podivné zvuky v moři byly dlouho záhadou, která se podařila vyřešit až mořskému biologovi Burvillovi. Ten si jednou všiml velkého tuleního samce, který plaval kolem něj a náhle z ničeho nic hlasitě plácnul předními ploutvemi o sebe. Jak to, že si nikdo do té doby nevšiml, že tuleni pod vodou záměrně a velice hlasitě tleskají?

I přes to, že musí tuleň při tleskání překonávat odpor vody, se tento akt  děje velice rychle. Trvá jen  zlomek sekundy. Navíc tuleň při pohybu ve vodě máchá ploutvemi velice často, a tak lze tleskání snadno přehlédnout. Mořský biolog se snažil toto podivné chování tuleňů zachytit na kameru, ale bylo to velice těžké, trvalo to celých 17 let.

Drž se dál

Ještě složitější však bylo zjistit, z jakého důvodu tuleni vlastně tleskají. Teorií je dnes několik, důvod pravděpodobně většinou záleží na situaci. Pokud na sebe tleskají dva samci, dávají si tak najevo svou sílu. V podstatě říkají: „Drž se dál, podívej, jak jsem silný.” Obdobné chování lze pozorovat třeba i u goril, které se zase na znamení své síly a autority bijí do hrudí.

Občas však tlesknutí slouží jednoduše k tomu, aby na sebe zvíře přitáhlo pozornost. Vědci to přirovnávají k situaci, kdy je více lidí v jedné místnosti, všichni si povídají a najednou někdo tleskne. Ostrý zvuk ztiší hovor a přitáhne pozornost k autorovi zvuku. A to přesně potřebuje například tulení samec, který chce na sebe upozornit.

Co ještě vědci objeví?

Tento druh komunikace u tuleňů je však až na druhém místě, v první řadě se dorozumívají zvukovými signály. Zjištění ohledně užívání přídatných zvukových signálů nám však dokazuje, jak málo toho ještě víme o komunikaci podmořských živočichů.

Zdroj: Sciencealert

Denisa Bartůňková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago