Novinky

Tajný život tuleňů kuželozubých

Published by
Eliška Churaňová

Ačkoli tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus) tráví dvě třetiny svého života ve vodě, máme přehled téměř výhradně o činnostech, které mořští savci tohoto druhu provádějí na souši. Nyní ale výzkumníci monitorují právě podvodní aspekty tuleního života. Co se s tuleni děje v okamžiku, kdy se nad nimi zavře hladina?

Tuleni prožijí dvě třetiny života ve vodě. | Kredit: jan-borgstede, CC BY-SA 2.0

Bezmála 40 % světové populace tuleňů kuželozubých nalezneme ve vodách Spojeného království. Jedna z největších kolonií, čítající několik tisíc jedinců, se nachází na Farnských ostrovech v Severním moři. „Úmrtnost mláďat na Farnských ostrovech je ale v posledních letech velmi vysoká, takže zlepšování našeho porozumění tulenímu chování je stěžejní pro budoucí pozorování a ochranu kolonie,“ podotýká dr. Per Berggren, vedoucí výzkumného týmu z Newcastle University’s Marine Megafauna Lab.

Nahrávky ukazují podvodní romantiku i souboje

Právě u Farnských ostrovů probíhá podvodní natáčení tuleňů kuželozubých v rámci Projektu Grypus, který si klade za cíl lépe zmapovat aktivity těchto ploutvonožců pod hladinou. Nahrávky tuleního podvodního chování ukázaly například páření tuleňů a také souboje mladých tuleních samců – tedy druhy chování, o nichž se předpokládalo, že se odehrávají především na pevné zemi. Kromě toho tuleni pod vodou loví a někdy i spí.

Vědci monitorují chování i hlasové projevy

Pořizovány jsou nejen videonahrávky – velká pozornost je věnována tulením vokalizacím, které jsou zaznamenávány podvodními mikrofony. „Tuleni kuželozubí jsou známi svou sociální přirozeností, ale jen málo se ví o zvucích, které vydávají, když vykazují různá chování pod vodou,“ uvádí dr. Ben Burville, vědec z Newcastle University, jenž se pozorování a natáčení tuleňů pod vodou věnuje již 16 let. „Spojením obrazu s vysoce kvalitními nahrávkami můžeme katalogizovat rozsah tuleních zvuků a aktivit,“ dodává Burville.

Kromě videonahrávek jsou zaznamenávány i zvuky. | Kredit: Mike Davison, CC BY-ND 2.0

Tým výzkumníků z newcastleské univerzity zaznamenal například dospělé tulení samce, kteří v rozmnožovací sezóně vydávali pod vodou hlasitý nízkofrekvenční zvuk, aby přilákali samice. Vědci nyní zkoumají spojení mezi vokalizacemi a specifickým chováním, jako je např. podvodní páření, souboje mezi samci a hry. Zjištění souvislosti mezi konkrétním zvukem a typem chování v budoucnosti umožní akustické monitorování, pomocí něhož bude možné identifikovat mořské oblasti, které jsou důležité pro páření tuleňů nebo jejich další sociální aktivity.

Zdroje:

Eliška Churaňová

Redaktorka, editorka

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago