Tajný život tuleňů kuželozubých

Ačkoli tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus) tráví dvě třetiny svého života ve vodě, máme přehled téměř výhradně o činnostech, které mořští savci tohoto druhu provádějí na souši. Nyní ale výzkumníci monitorují právě podvodní aspekty tuleního života. Co se s tuleni děje v okamžiku, kdy se nad nimi zavře hladina?

tuleň kuželozubý

Tuleni prožijí dvě třetiny života ve vodě. | Kredit: jan-borgstede, CC BY-SA 2.0

Bezmála 40 % světové populace tuleňů kuželozubých nalezneme ve vodách Spojeného království. Jedna z největších kolonií, čítající několik tisíc jedinců, se nachází na Farnských ostrovech v Severním moři. „Úmrtnost mláďat na Farnských ostrovech je ale v posledních letech velmi vysoká, takže zlepšování našeho porozumění tulenímu chování je stěžejní pro budoucí pozorování a ochranu kolonie,“ podotýká dr. Per Berggren, vedoucí výzkumného týmu z Newcastle University’s Marine Megafauna Lab.

Nahrávky ukazují podvodní romantiku i souboje

Právě u Farnských ostrovů probíhá podvodní natáčení tuleňů kuželozubých v rámci Projektu Grypus, který si klade za cíl lépe zmapovat aktivity těchto ploutvonožců pod hladinou. Nahrávky tuleního podvodního chování ukázaly například páření tuleňů a také souboje mladých tuleních samců – tedy druhy chování, o nichž se předpokládalo, že se odehrávají především na pevné zemi. Kromě toho tuleni pod vodou loví a někdy i spí.

Vědci monitorují chování i hlasové projevy

Pořizovány jsou nejen videonahrávky – velká pozornost je věnována tulením vokalizacím, které jsou zaznamenávány podvodními mikrofony. „Tuleni kuželozubí jsou známi svou sociální přirozeností, ale jen málo se ví o zvucích, které vydávají, když vykazují různá chování pod vodou,“ uvádí dr. Ben Burville, vědec z Newcastle University, jenž se pozorování a natáčení tuleňů pod vodou věnuje již 16 let. „Spojením obrazu s vysoce kvalitními nahrávkami můžeme katalogizovat rozsah tuleních zvuků a aktivit,“ dodává Burville.

tuleň kuželozubý

Kromě videonahrávek jsou zaznamenávány i zvuky. | Kredit: Mike Davison, CC BY-ND 2.0

Tým výzkumníků z newcastleské univerzity zaznamenal například dospělé tulení samce, kteří v rozmnožovací sezóně vydávali pod vodou hlasitý nízkofrekvenční zvuk, aby přilákali samice. Vědci nyní zkoumají spojení mezi vokalizacemi a specifickým chováním, jako je např. podvodní páření, souboje mezi samci a hry. Zjištění souvislosti mezi konkrétním zvukem a typem chování v budoucnosti umožní akustické monitorování, pomocí něhož bude možné identifikovat mořské oblasti, které jsou důležité pro páření tuleňů nebo jejich další sociální aktivity.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..