Zoologické zahrady

Do ústecké zoo přicestoval tapír čabrakový

Published by
Vojtěch Ondřej Smolík

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem se může pyšnit novým, vzácným, černobílým přírůstkem. Ve čtvrtek 19. května sem totiž přicestoval téměř dvouletý samec tapíra čabrakového Mekong.

Vzácný přírůstek ústecké zoo – samec tapíra čabrakového Mekong | Kredit: archiv Zoo Ústí nad Labem

Po dlouhých třiceti hodinách cesty dorazil do Zoo Ústí nad Labem samec tapíra čabrakového Mekong. Tento černobílý krasavec se narodil v poslední den roku 2014 ve skotské Zoo Edinburgh, která tyto vzácné lichokopytníky úspěšně množí.

Ihned po příjezdu se projevila Mekongova klidná povaha. Cestou z přepravní bedny do dočasné ubikace v pavilonu nosorožců, který se nachází v horní části zoo, si svým obratným pohyblivým chobotkem vše patřičně nejen očichal, ale i ohmatal. V ubikaci už na něj čekala uvítací svačina v podobě zeleniny, sena, trávy, několika větví na okus a granulí, do které se Mekong po krátkém průzkumu nového příbytku s chutí pustil. Nováček se v zoo rychle zabydlel a už po pěti dnech byl vpuštěn do menšího venkovního výběhu nosorožců, který musel být vysypán vrstvou dřevěných štěpek, aby si tapír na betonovém povrchu nepoškodil nášlapné mozoly a kopýtka.

Mekong v přepravní bedně | Kredit: archiv Zoo Ústí nad Labem

Zoo Ústí chová tapíra vůbec poprvé

Chov tapíra čabrakového je zcela novou kapitolou ústecké zoo, ta jej za celou svou dlouhou historii chová poprvé. Tapíři čabrakoví v zoo vystřídají jim příbuzné tapíry jihoamerické, které se zde podařilo i rozmnožit. Důvodem výměny druhu je fakt, že tapíři čabrakoví jsou ohroženější a zoo by se chtěla pokusit o odchov mláděte i u tohoto zástupce. Dalším důvodem je jistě i plánovaná koncepce zoo se zaměřením především na zvířata jihovýchodní Asie.

Jak již bylo výše zmíněno, současné prostory pro Mekonga jsou prozatímní. V nejbližší době projde za finanční podpory Nadace ČEZ úpravou vnitřní ubikace i venkovní výběh v dolní části zoo, který zatím nadále obývá pár tapírů jihoamerických tvořený samcem Pepou a samicí Isarou. Ti se za nějaký čas přesunou do jiné zoologické zahrady, s největší pravděpodobností v Itálii. Mezitím koordinátor chovu pro tapíry čabrakové vybere k Mekongovi nejvhodnější partnerku.

Mekongovy první momenty v novém domově | Kredit: archiv Zoo Ústí nad Labem

Mekong ve venkovním výběhu
Kredit: archiv Zoo Ústí nad Labem

Tapírem se v ČR pyšní jen tři zoologické zahrady

V zoologických zahradách není tapír čabrakový nikterak hojným chovancem. Podle internetové zoologické databáze na portálu zootierliste.de chová tyto lichokopytníky pouze třiadvacet evropských zoo, z nichž tři se nacházejí v České republice: Zoo Praha, kde se v loňském roce podařilo chovnému páru Niko a Indah odchovat samečka jménem Budak Puntja, Zoo Zlín-Lešná a trojici uzavírá Zoo Ústí nad Labem. V minulosti tento zvířecí druh prezentovaly i Zoo Dvůr Králové, Zoo Liberec a Zoo Ostrava, kde se roku 1979 podařil první tuzemský odchov.

Tapír čabrakový (Tapirus indicus), známý také jako tapír malajský, je největší a zároveň jediný z pěti druhů tapírů, který žije v Asii, přesněji v jihovýchodních tropických pralesích na území Malajsie, Sumatry a Thajska. Často se vyskytuje poblíž vody, protože výborně plave a potápí se. Jde o samotářské zvíře, které tvoří páry jen v době páření. Samice rodí po třinácti měsících jedno mládě s nápadným puntíkatým vzorováním. Puntíky mizí přibližně ve věku tří měsíců, kdy se na povrch dostává pro tapíry čabrakové typické bílé sedlo na černém podkladě.

Přestože mají tapíři na předních nohách čtyři prsty a na zadních tři, patří mezi lichokopytníky, neboť osa jejich končetiny prochází třetím (největším) prstem. Nejbližšími příbuznými tapíra jsou nosorožci, koně, osli a další lichokopytníci, i když někomu na první pohled připomíná spíše vepře nebo díky svému pohyblivému chobotku dokonce slona.

Zdroje:

  • Věra Vrabcová – mluvčí Zoo Ústí nad Labem
  • CLUTTON-BROCKOVÁ Juliet (2002): MAMMALS. Dorling Kindersley Limited, Londýn, 400 s.
  • http://www.zootierliste.de/en/
Vojtěch Ondřej Smolík

Share
Published by
Vojtěch Ondřej Smolík

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago