Ohrožené druhy

Nejstarší želva na světě je Johnatan

Published by
Eva Karbanová

Jmenuje se Jonathan a je to nejstarší známé žijící suchozemské zvíře na světě. Je mu úžasných 184 let, druhem je želva obrovská (Aldabrachelys gigantea hololissa) a jeho domovem je ostrov Svatá Helena v jižním Atlantitku.

Želví metuzalém Johnathan  |  Kredit: David Stanley, Wikipedia – CC BY

Fotografie Johnathana někdy kolem roku 1886

Z vajíčka se vylíhnul údajně roku 1832 na Seychelách, které jsou domovinou želv obrovských. Na Svatou Helenu dorazil v roce 1882 již plně dospělý, což u tohoto druhu želv nastává kolem 50 let, a zde obývá zahrady rezidence Britského guvernéra.

Vzhledem k šedému zákalu je již úplně slepý, ztratil i čich. To mu komplikuje hledání potravy, ale díky přikrmování salátem, banány a mrkví, kterými ho jeho ošetřovatel Dr. Joe Hollins krmí každou neděli dopoledne, se Johnatan navzdory svému věku těší dobrému zdraví. Krmení není jednoduchá záležitost, Dr. Hollins používá silnou koženou rukavici, protože rohovinový zobák Johnathana funguje stále velice dobře.

Zde si dopřává první ruční mytí v životě z rukou svého ošetřovatele Joea – očekává se totiž královská návštěva.

Johnathanův ošetřovatel dodává, že je želví pamětník velice společenský a vyhledává lidskou společnost, miluje například drbání na krku. Jakmile se na nedalekých tenisových kurtech začne něco dít, Jonathan se k nim vypraví na inspekci. Jonathan je natolik známý, že má svůj portrét i na svatohelenské pětipenci!

Nejdéle žijící želvou však byla madagaskarská želva paprsčitá Tu’i Malila, která se roku 1965 dožila 188 let. Tu’i Malila byla darem kapitána Jamese Cooka královské rodině Království Tonga, kam ji přivezl roku 1777. Existuje však i jiný názor, že ji získal král George Tupou I v první polovině 19. století z jiné mořeplavecké výpravy.

Jaká je skutečná historie obou želvích Metuzalémů se už asi nedovíme. I tak stojí za to si jejich jedinečnost občas připomenout. Třeba i proto, že Johnathan tady s námi snad ještě nějakou dobu bude: může se dožít až 250 let.

Zdrojetelegraph.co.ukwikipedia.org

 

 

Eva Karbanová

Jsem doktorandka (KZR FAPPZ) na mateřské, která se kromě mateřství realizuje v chovatelské vášni a dalších zájmech, jako je (dnes již umírněné) sběratelství historických materiálů zoo Praha, Středoevropská asociace přátel zoologických zahrad a Klub chovatelů želv.

View Comments

  • Dobrý den, mohl byste nám prosím poskytnout relevantní zdroj vaší informace? Nepodařilo se mi dohledat, že by vámi zmiňovaná želva na Zanzibaru žila.

  • Chtěl bych opravit menší nepřesnost. Ještě starší želva sloní žije na Zanzibaru na ostrově Prison Island a má 193 let.

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago