Nejstarší želva na světě je Johnatan

Jmenuje se Jonathan a je to nejstarší známé žijící suchozemské zvíře na světě. Je mu úžasných 184 let, druhem je želva obrovská (Aldabrachelys gigantea hololissa) a jeho domovem je ostrov Svatá Helena v jižním Atlantitku.

nejstarší želva Johnathan

Želví metuzalém Johnathan  |  Kredit: David Stanley, Wikipedia – CC BY

nejstarší želva Johnathan

Fotografie Johnathana někdy kolem roku 1886

Z vajíčka se vylíhnul údajně roku 1832 na Seychelách, které jsou domovinou želv obrovských. Na Svatou Helenu dorazil v roce 1882 již plně dospělý, což u tohoto druhu želv nastává kolem 50 let, a zde obývá zahrady rezidence Britského guvernéra.

Vzhledem k šedému zákalu je již úplně slepý, ztratil i čich. To mu komplikuje hledání potravy, ale díky přikrmování salátem, banány a mrkví, kterými ho jeho ošetřovatel Dr. Joe Hollins krmí každou neděli dopoledne, se Johnatan navzdory svému věku těší dobrému zdraví. Krmení není jednoduchá záležitost, Dr. Hollins používá silnou koženou rukavici, protože rohovinový zobák Johnathana funguje stále velice dobře.

Zde si dopřává první ruční mytí v životě z rukou svého ošetřovatele Joea – očekává se totiž královská návštěva.

Johnathanův ošetřovatel dodává, že je želví pamětník velice společenský a vyhledává lidskou společnost, miluje například drbání na krku. Jakmile se na nedalekých tenisových kurtech začne něco dít, Jonathan se k nim vypraví na inspekci. Jonathan je natolik známý, že má svůj portrét i na svatohelenské pětipenci!nejstarší želva Johnathan

Nejdéle žijící želvou však byla madagaskarská želva paprsčitá Tu’i Malila, která se roku 1965 dožila 188 let. Tu’i Malila byla darem kapitána Jamese Cooka královské rodině Království Tonga, kam ji přivezl roku 1777. Existuje však i jiný názor, že ji získal král George Tupou I v první polovině 19. století z jiné mořeplavecké výpravy.

Jaká je skutečná historie obou želvích Metuzalémů se už asi nedovíme. I tak stojí za to si jejich jedinečnost občas připomenout. Třeba i proto, že Johnathan tady s námi snad ještě nějakou dobu bude: může se dožít až 250 let.

Zdrojetelegraph.co.ukwikipedia.org

 

 

Share

2 comments on “Nejstarší želva na světě je Johnatan

  1. Nikola Sedloňová

    Dobrý den, mohl byste nám prosím poskytnout relevantní zdroj vaší informace? Nepodařilo se mi dohledat, že by vámi zmiňovaná želva na Zanzibaru žila.

    Reply
  2. Marek Pechal

    Chtěl bych opravit menší nepřesnost. Ještě starší želva sloní žije na Zanzibaru na ostrově Prison Island a má 193 let.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..