Lidé a příroda

V milovické rezervaci se narodila dvě zubří mláďata

Published by
ZOO Magazín

Hned o dva nové přírůstky se během jediného dne rozrostlo stádo zubrů, které se nachází v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvině nedaleko Benátek nad Jizerou. První mládě přišlo na svět v pondělí večer nebo během noci na úterý. Druhé pak v průběhu úterního dopoledne.

Na pastvinách bývalého vojenského prostoru v Milovicích se skrývají další letošní přírůstky.
Kredit: © Česká krajina, o.p.s.

V rezervaci se tak letos stádo zubrů rozrostlo již o tři mláďata, čtvrté se narodilo již v průběhu loňského roku. „Zubři patří stále mezi ohrožené živočišné druhy, proto jsme velmi rádi, že se nám je v rezervaci daří rozmnožovat,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. „Pohlaví mláďat budeme určovat až v příštích dnech. Dnes jsme nechtěli zvířata rušit, aby bylo začleňování nových přírůstků do stáda co nejklidnější,“ doplnil Dalibor Dostál.

Květnové mládě se dočkalo parťáků

Stejně jako předchozí přírůstky přišla i nová mláďata na svět v „zubří porodnici“ – hustém porostu mladých boroviček. „Celý měsíc předtím se zubři zdržovali v jiné části pastviny, nedaleko tůněk. Až včera se přesunuli na tradiční místo, kde dochází k porodům,“ navázal Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajišťuje v rezervaci chovatelský dohled. „Největší radost z obou přírůstků měla samička, která přišla na svět začátkem letošního května. Poskakovala kolem obou mláďat a bylo vidět, že se těší, že si bude mít konečně s kým hrát,“ doplnil Karel Bendl.

Tři generace zubrů na jedné fotografii. Vlevo matka mláděte uprostřed, které se narodilo v květnu letošního roku, vpravo samička Tula, mládě loňského roku. | Kredit: © Michal Köpping

Do bývalého vojenského prostoru přijelo stádo osmi zubrů, sedmi samic a jednoho samce, na sklonku roku 2015. Stádo patří ke vzácnější, takzvané bělověžské (nížinné) genetické linii zubrů. Přeprava sedmi samic byla tehdy v Česku největším transportem zubrů v historii.

Společnost Česká krajina kromě vlastního chovu zastupuje také regionální kancelář mezinárodní organizace European Bison Conservation Center (EBCC) v ČR a provádí každoroční sčítání těchto vzácných zvířat v zemi. Loni se zvýšil počet zubrů v českých chovech zhruba o pětinu, k poslednímu dni roku 2016 v České republice žilo 93 zubrů. Ještě v roce 1993 přitom plemenná kniha v České republice evidovala pouze 16 zubrů ve třech zoologických zahradách.

Zdroj: Česká krajina, o.p.s.

ZOO Magazín

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

1 rokem ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago