V milovické rezervaci se narodila dvě zubří mláďata

Hned o dva nové přírůstky se během jediného dne rozrostlo stádo zubrů, které se nachází v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvině nedaleko Benátek nad Jizerou. První mládě přišlo na svět v pondělí večer nebo během noci na úterý. Druhé pak v průběhu úterního dopoledne.

zubří mládě

Na pastvinách bývalého vojenského prostoru v Milovicích se skrývají další letošní přírůstky.
Kredit: © Česká krajina, o.p.s.

V rezervaci se tak letos stádo zubrů rozrostlo již o tři mláďata, čtvrté se narodilo již v průběhu loňského roku. „Zubři patří stále mezi ohrožené živočišné druhy, proto jsme velmi rádi, že se nám je v rezervaci daří rozmnožovat,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. „Pohlaví mláďat budeme určovat až v příštích dnech. Dnes jsme nechtěli zvířata rušit, aby bylo začleňování nových přírůstků do stáda co nejklidnější,“ doplnil Dalibor Dostál.

Květnové mládě se dočkalo parťáků

Stejně jako předchozí přírůstky přišla i nová mláďata na svět v „zubří porodnici“ – hustém porostu mladých boroviček. „Celý měsíc předtím se zubři zdržovali v jiné části pastviny, nedaleko tůněk. Až včera se přesunuli na tradiční místo, kde dochází k porodům,“ navázal Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajišťuje v rezervaci chovatelský dohled. „Největší radost z obou přírůstků měla samička, která přišla na svět začátkem letošního května. Poskakovala kolem obou mláďat a bylo vidět, že se těší, že si bude mít konečně s kým hrát,“ doplnil Karel Bendl.

tři generace zubrů u Benátek nad Jizerou

Tři generace zubrů na jedné fotografii. Vlevo matka mláděte uprostřed, které se narodilo v květnu letošního roku, vpravo samička Tula, mládě loňského roku. | Kredit: © Michal Köpping

Do bývalého vojenského prostoru přijelo stádo osmi zubrů, sedmi samic a jednoho samce, na sklonku roku 2015. Stádo patří ke vzácnější, takzvané bělověžské (nížinné) genetické linii zubrů. Přeprava sedmi samic byla tehdy v Česku největším transportem zubrů v historii.

Společnost Česká krajina kromě vlastního chovu zastupuje také regionální kancelář mezinárodní organizace European Bison Conservation Center (EBCC) v ČR a provádí každoroční sčítání těchto vzácných zvířat v zemi. Loni se zvýšil počet zubrů v českých chovech zhruba o pětinu, k poslednímu dni roku 2016 v České republice žilo 93 zubrů. Ještě v roce 1993 přitom plemenná kniha v České republice evidovala pouze 16 zubrů ve třech zoologických zahradách.

Zdroj: Česká krajina, o.p.s.

(Zobrazeno celkem 310-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..