Léto přineslo do ústecké zoo řadu událostí. Začátkem prázdnin se narodil malý gibon, 22. července potom mláďata tan severních. Během letních měsíců se také podařilo zajistit umístění dospívajícího samce orangutana bornejského Budiho. A jedním z největších úspěchů se stal odchov pandy červené.
Malá panda červená se narodila v pátek 10. července. Jeho matkou je desetiletá samice Geena a otcem je šestiletý samec Eugenio. Jelikož odchov pand červených je relativně náročný a navíc se jednalo o prvního potomka tohoto páru, zveřejnila zoo tuto zprávu až 27. srpna. O týden dříve se mládě podrobilo veterinární prohlídce a bylo zjištěno, že se jedná o samečka, který váží 540 g a těší se dobrému zdraví. Už za několik týdnů začne malá panda červená opouštět porodní boudu, a návštěvníci se tak budou moct těšit i na setkání s tímto přírůstkem.
Mládě gibonů bělolících se narodilo 12. července 2015 mamince Beaut a tatínkovi Samunovi. Ačkoli je Beaut prvorodička, stará se o mládě skvěle: přidržuje si ho při přesunech, kojí ho, takže mládě přibývá na váze. Zřejmě pochytila mateřskou pečlivost od své vlastní matky Fey, která je zakladatelkou chovu gibonů v Ústí a kterou tam také mohou návštěvníci vidět.
Narození malého gibona bylo docela překvapením, Beaut měla jen malé bříško. Pár je spolu navíc již od roku 2010, páření bylo pozorováno, ale zřejmě se jim až doposud nedařilo. Pohlaví malého gibona je zatím neznámé, zjistí se časem DNA analýzou trusu. I proto zatím ještě nemá jméno.
Giboni bělolící jsou kriticky ohroženým druhem, obývají pouze Vietnam a Laos, možná žijí i na jihu Číny, ale všude jsou ohroženi masivním odlesňováním a lovem, části jejich těl se bohužel stále používají v tradiční asijské medicíně.
Den orangutanů, který připadá na 19. srpna, si ústecká zoo připomněla v sobotu 22. srpna programem věnovaným právě těmto nádherným lidopům. Návštěvníci se mohli vedle enrichmentu, při kterém si orangutani rozbalovali dárky, dozvědět i mnoho zajímavého o jejich původním prostředí ohroženém mj. rozšiřováním plantáží palmy olejné.
Skvělou zprávou také je, že by se už v polovině září mohl stěhovat do nového působiště dospívající Budi, syn Ňuňáka a Ňuninky. Pokud dopadnou dobře všechny testy, měla by se jeho dalším domovem stát zoo v Kolíně nad Rýnem, kde by mohl Budi založit po vzoru svého staršího bratra Ámose svou vlastní novou rodinu. Budi pilně trénuje nastupování do transportní bedny, aby jeho přesun proběhl hladce.
Dvojčata se v ZOO Ústí narodila o prázdninách také tanám severním, které sdílejí svou expozici s velemyšmi obláčkovými hned vedle orangutanů. Sameček a samička jsou maminkou kojeni jen jednou denně a už za měsíc budou rodiči odstavena.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…