Za přírůstky do ZOO Ústí

Léto přineslo do ústecké zoo řadu událostí. Začátkem prázdnin se narodil malý gibon, 22. července potom mláďata tan severních. Během letních měsíců se také podařilo zajistit umístění dospívajícího samce orangutana bornejského Budiho. A jedním z největších úspěchů se stal odchov pandy červené.

Odchov pandy červené je velkým úspěchem. | Kredit: Facebook - ZOO Ústí nad Labem

Odchov pandy červené je velkým úspěchem. | Kredit: Facebook – ZOO Ústí nad Labem

Malá panda červená se narodila v pátek 10. července. Jeho matkou je desetiletá samice Geena a otcem je šestiletý samec Eugenio. Jelikož odchov pand červených je relativně náročný a navíc se jednalo o prvního potomka tohoto páru, zveřejnila zoo tuto zprávu až 27. srpna. O týden dříve se mládě podrobilo veterinární prohlídce a bylo zjištěno, že se jedná o samečka, který váží 540 g a těší se dobrému zdraví. Už za několik týdnů začne malá panda červená opouštět porodní boudu, a návštěvníci se tak budou moct těšit i na setkání s tímto přírůstkem.

Přírůstek u gibonů

Mládě gibonů bělolících se narodilo 12. července 2015 mamince Beaut a tatínkovi Samunovi. Ačkoli je Beaut prvorodička, stará se o mládě skvěle: přidržuje si ho při přesunech, kojí ho, takže mládě přibývá na váze. Zřejmě pochytila mateřskou pečlivost od své vlastní matky Fey, která je zakladatelkou chovu gibonů v Ústí a kterou tam také mohou návštěvníci vidět.

mládě gibona v zoo v Ústí

Malý gibon se drží pevně u maminky Beaut. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Narození malého gibona bylo docela překvapením, Beaut měla jen malé bříško. Pár je spolu navíc již od roku 2010, páření bylo pozorováno, ale zřejmě se jim až doposud nedařilo. Pohlaví malého gibona je zatím neznámé, zjistí se časem DNA analýzou trusu. I proto zatím ještě nemá jméno.

Giboni bělolící jsou kriticky ohroženým druhem, obývají pouze Vietnam a Laos, možná žijí i na jihu Číny, ale všude jsou ohroženi masivním odlesňováním a lovem, části jejich těl se bohužel stále používají v tradiční asijské medicíně.

Orangutani slavili

Den orangutanů, který připadá na 19. srpna, si ústecká zoo připomněla v sobotu 22. srpna programem věnovaným právě těmto nádherným lidopům. Návštěvníci se mohli vedle enrichmentu, při kterém si orangutani rozbalovali dárky, dozvědět i mnoho zajímavého o jejich původním prostředí ohroženém mj. rozšiřováním plantáží palmy olejné.

Den orangutanů si užil i kříženec Ferda. Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Den orangutanů si užil i kříženec orangutana sumaterského a bornejského Ferda.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Skvělou zprávou také je, že by se už v polovině září mohl stěhovat do nového působiště dospívající Budi, syn Ňuňáka a Ňuninky. Pokud dopadnou dobře všechny testy, měla by se jeho dalším domovem stát zoo v Kolíně nad Rýnem, kde by mohl Budi založit po vzoru svého staršího bratra Ámose svou vlastní novou rodinu. Budi pilně trénuje nastupování do transportní bedny, aby jeho přesun proběhl hladce.

Budi si s návštěvníky hrál na schovávanou. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín Budi si s návštěvníky hrál na schovávanou. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Budi si s návštěvníky hrál na schovávanou. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Rychle rostoucí tany severní

Dvojčata se v ZOO Ústí narodila o prázdninách také tanám severním, které sdílejí svou expozici s velemyšmi obláčkovými hned vedle orangutanů. Sameček a samička jsou maminkou kojeni jen jednou denně a už za měsíc budou rodiči odstavena.

Koncem července se narodily dvě malé tany severní. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Koncem července se narodily dvě malé tany severní. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Zdroj: Facebook – ZOO Ústí nad Labem, ZOO Ústí nad Labem

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..