V ranních hodinách 4. února 2017 vznikl v zimní ubikaci ptáků a prasat požár, který byl způsoben poruchou na elektrickém topení. Způsobená škoda byla nejen na samotné ubikaci, ale i na zvířatech. A samozřejmě bylo pro všechny těžké se se ztrátou vyrovnat. Po roce je i díky příspěvkům dárců zimoviště s novými obyvateli opět v provozu.
Strhla se vlna solidarity a řada příznivců a přátel zoo podávala pomocnou ruku. Na popud lidí byl založen transparentní účet, na který bylo možné posílat finanční prostředky na obnovu ubikace. Mnoho návštěvníků přicházelo i v zimním období do zoo a zaplacením vstupného vyjádřili svou podporu nebo zakoupili permanentku a stali se tak pravidelnými návštěvníky zoo.
Soukromí chovatelé z Čech i Německa pomohli sestavit chovné páry ibisů posvátných, kteří nahradily ibise slámokrké. Pár zoborožců šedolících zastoupil samce, který také přišel o život při neštěstí. Významný chovatel ptáků Čestmír Drozdek do zoo deponoval tři jeřáby královské a samce zoborožce. Ze Safari Parku Dvůr Králové byli dovezeni dva pelikáni bílí.
„Bohužel asi již nikdy nedokážeme obnovit chov prasat savanových. Tato zvířata jsou v současné době v evropských zoo chována velmi sporadicky,“ říká ředitel zoo Viktor Ambrož. “ Ale již tento rok jsme zaznamenali úspěch v chovu nově sestavených párů ibise posvátného, kteří vyvedli pět mláďat, tím se hejno rozrostlo na 13 kusů.“
Na podzim roku 2017 byla obnova zimoviště pro ptáky dokončena a tak mohla být zvířata přemístěna na zimní období do nových prostor.
Škoda způsobená požárem byla totální. Na transparentní účet bylo zasláno 32 000 Kč, pojišťovna vyplatila částku 54 718 Kč. Celkové náklady na obnovu ubikace činily 138 631 Kč.
„Škoda na zvířatech je nevyčíslitelná. I proto si zoo neskutečně váží každé pomoci, která nám byla vyjádřena a děkuje všem, kdo pomohl,“ dodává ředitel Zoologické zahrady Dvorec Ambrož.
Zdroj: Zoo Dvorec
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…