Zimoviště ptáků v Zoo Dvorec po požáru obnoveno

V ranních hodinách 4. února 2017 vznikl v zimní ubikaci ptáků a prasat požár, který byl způsoben poruchou na elektrickém topení. Způsobená škoda byla nejen na samotné ubikaci, ale i na zvířatech. A samozřejmě bylo pro všechny těžké se se ztrátou vyrovnat. Po roce je i díky příspěvkům dárců zimoviště s novými obyvateli opět v provozu.

zoo dovrec požár zimovište

Takto vypadalo zimoviště ptáků a prasat savanových po požáru.  |  Kredit: © Zoo Dvorec

Strhla se vlna solidarity a řada příznivců a přátel zoo podávala pomocnou ruku. Na popud lidí byl založen transparentní účet, na který bylo možné posílat finanční prostředky na obnovu ubikace. Mnoho návštěvníků přicházelo i v zimním období do zoo a zaplacením vstupného vyjádřili svou podporu nebo zakoupili permanentku a stali se tak pravidelnými návštěvníky zoo.

zoo dovrec požár zimovište

A takto vypadá dnes. | Kredit: © Zoo Dvorec

zoo dovrec požár zimovište

Kredit: © Zoo Dvorec

Soukromí chovatelé z Čech i Německa pomohli sestavit chovné páry ibisů posvátných, kteří nahradily ibise slámokrké. Pár zoborožců šedolících zastoupil samce, který také přišel o život při neštěstí. Významný chovatel ptáků Čestmír Drozdek do zoo deponoval tři jeřáby královské a samce zoborožce. Ze Safari Parku Dvůr Králové byli dovezeni dva pelikáni bílí. 

„Bohužel asi již nikdy nedokážeme obnovit chov prasat savanových. Tato zvířata jsou v současné době v evropských zoo chována velmi sporadicky,“ říká ředitel zoo Viktor Ambrož. “ Ale již tento rok jsme zaznamenali úspěch v chovu nově sestavených párů ibise posvátného, kteří vyvedli pět mláďat, tím se hejno rozrostlo na 13 kusů.“

Na podzim roku 2017 byla obnova zimoviště pro ptáky dokončena a tak mohla být zvířata přemístěna na zimní období do nových prostor.

Škoda způsobená požárem byla totální. Na transparentní účet bylo zasláno 32 000 Kč, pojišťovna vyplatila částku 54 718 Kč. Celkové náklady na obnovu ubikace činily 138 631 Kč.

„Škoda na zvířatech je nevyčíslitelná. I proto si zoo neskutečně váží každé pomoci, která nám byla vyjádřena a děkuje všem, kdo pomohl,“ dodává ředitel Zoologické zahrady Dvorec Ambrož.

zoo dovrec požár zimovište

Nové zimoviště zvenku |
Kredit: © Zoo Dvorec

Zdroj: Zoo Dvorec

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..