Slon africký, medvěd hnědý grizzly nebo hroch obojživelný. I tato zvířata se objevují na novém aršíku s příležitosnými poštovními známkami pod názvem „Ochrana přírody: Zoologické zahrady III“. Po prvních dvou úspěšných dílech vydala Česká pošta 5. září i třetí aršík. Ten dává možnost představit další významné zahrady v ČR, tedy Zoo Děčín, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Zlín a Zoo Ostrava.
Aršíky známek od České pošty mapují nejvýznamější tuzemské zoologické zahrady. Nová řada, v pořadí již třetí, zachycuje opět dvě zahrady v Čechách a dvě na Moravě. Čtveřici známek doplňují ještě čtyři kupóny, které zobrazují aktraktivní zvíře dané zoo.
Děčínská zoo jako jediná v České republice chová medvědy hnědé grizzly. Má je i ve svém znaku, proto se stejné zvíře objevuje také na nových poštovních známkách.
Známka, která symbolizuje ústeckou zoo, má na sobě obraz rodiny orangutanů bornejských. Předchůdcem současné zahrady byla ptačí rezervace, kterou založil ústecký podnikatel H. Lumpe v roce 1908. Po II. světové válce došlo k proměně na zoologickou zahradu. Právě orangutani jsou nyní tou největší atrakcí.
Motivem známky s hodnotou 27 Kč jsou dvě samice slona afrického. Zoo ve Zlíně chová tři, u jedné z nich se podařilo první umělé oplodnění tohoto druhu v Česku. Mělo jít o první slůně slona africké narozené v Česku, bohužel se počátkem prázdnin slůně narodilo mrtvé.
Na poslední známce je hroch obojživelný, erbovní druh ostravské zoo. Známku v horní části doplňuje skupina opic v pohybu. Jedná se o jednoho z nejkrásněji zbarvených primátů, kočkodana Dianina. Ostravská zahrada má největší chovnou skupinu těchto zvířat na světě.
Známkový aršík byl vytvořen technikou ocelotisku z ploché desky kombinovaným vícebarevným ofsetem. Autorem výtvarného námětu jsou Jaromír a Libuše Knotkovi, rytinu vytvořil Martin Srb. Zájemci jej mohou zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.
Zdroj: Česká pošta, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Děčín
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…