Zoo na poštovních známkách. Pošlete pohled s vaším oblíbeným zvířetem

Slon africký, medvěd hnědý grizzly nebo hroch obojživelný. I tato zvířata se objevují na novém aršíku s příležitosnými poštovními známkami pod názvem „Ochrana přírody: Zoologické zahrady III“. Po prvních dvou úspěšných dílech vydala Česká pošta 5. září i třetí aršík. Ten dává možnost představit další významné zahrady v ČR, tedy Zoo Děčín, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Zlín a Zoo Ostrava.

Nový aršík vydala Česká pošta 5. září. | Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

Aršíky známek od České pošty mapují nejvýznamější tuzemské zoologické zahrady. Nová řada, v pořadí již třetí, zachycuje opět dvě zahrady v Čechách a dvě na Moravě. Čtveřici známek doplňují ještě čtyři kupóny, které zobrazují aktraktivní zvíře dané zoo.

Zoo Děčín – známka 19 Kč

Děčínská zoo jako jediná v České republice chová medvědy hnědé grizzly. Má je i ve svém znaku, proto se stejné zvíře objevuje také na nových poštovních známkách.

Zoo Ústí nad Labem – známka 23 Kč

Známka, která symbolizuje ústeckou zoo, má na sobě obraz rodiny orangutanů bornejských. Předchůdcem současné zahrady byla ptačí rezervace, kterou založil ústecký podnikatel H. Lumpe v roce 1908. Po II. světové válce došlo k proměně na zoologickou zahradu. Právě orangutani jsou nyní tou největší atrakcí.

Zoo Zlín – známka 27 Kč

Motivem známky s hodnotou 27 Kč jsou dvě samice slona afrického. Zoo ve Zlíně chová tři, u jedné z nich se podařilo první umělé oplodnění tohoto druhu v Česku. Mělo jít o první slůně slona africké narozené v Česku, bohužel se počátkem prázdnin slůně narodilo mrtvé.

Zoo Ostrava – známka 33 Kč

Na poslední známce je hroch obojživelný, erbovní druh ostravské zoo. Známku v horní části doplňuje skupina opic v pohybu. Jedná se o jednoho z nejkrásněji zbarvených primátů, kočkodana Dianina. Ostravská zahrada má největší chovnou skupinu těchto zvířat na světě.

Známkový aršík byl vytvořen technikou ocelotisku z ploché desky kombinovaným vícebarevným ofsetem. Autorem výtvarného námětu jsou Jaromír a Libuše Knotkovi, rytinu vytvořil Martin Srb. Zájemci jej mohou zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

Zdroj: Česká pošta, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Děčín

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..