Volně žijící sloni afričtí jsou častou kořistí pytláků. V létě tohoto roku utrpěli zranění i tři dospělí sloní samci – byli postřeleni otrávenými šípy. Ačkoli tito sloni nikdy nepobývali v záchranné stanici, vyhledali pomoc u stejného druhu, který je poranil – u lidí.
Dobrá pověst keňské záchranné stanice David Sheldrick Wildlife Trust se zřejmě roznesla i mezi slony. Jeden z poraněných samců totiž měl partnerky, které v raném věku osiřely a byly odchovávány obětavými ošetřovateli z této společnosti. Se slonicemi měl samec později i potomky Mwende a Yetu. Je tedy možné se domnívat, že otec těchto slůňat se od partnerek dozvěděl o místě, kde zranění sloni najdou pomoc, a přivedl tam i své zraněné soukmenovce. A skutečně byli na správném místě – všichni tři sloni nejprve dostali sedativa a během několika hodin veterináři zranění způsobená otrávenými šípy vyčistili a poté aplikovali do ran antibiotika. Podle DSWT se rány velmi dobře zahojily a sloni se plně zotavili.
Chování velkých chobotnatců je tím pozoruhodnější, že za jejich zranění byli přímo zodpovědní rovněž lidé. Sloni ale zjevně dokázali pochopit, že ne všichni zástupci lidského druhu jsou nepřátelé. „Jsme si jisti, že Mwendin otec věděl, že pokud se vrátí ke kůlovým ohradám (záchranné stanice, pozn. aut.), dostane se jim potřebné pomoci a léčby,“ uvedl zástupce DSWT na Facebooku. Jelikož toto není první případ, kdy slon vyhledal péči ošetřovatelů, lze usuzovat, že jedinci, kteří již byli ve stanici léčeni, tuto informaci předali dál. Kombinace vysoké inteligence, propracovaných sociálních vazeb a skvělého orientačního smyslu tedy dovede slony až k lidem, kteří jim pomohou.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…