Zranění sloni si přišli pro pomoc za lidmi

Volně žijící sloni afričtí jsou častou kořistí pytláků. V létě tohoto roku utrpěli zranění i tři dospělí sloní samci – byli postřeleni otrávenými šípy. Ačkoli tito sloni nikdy nepobývali v záchranné stanici, vyhledali pomoc u stejného druhu, který je poranil – u lidí.

Sloni si samo došli pro ošetření. | Kredit: Facebook - David Sheldrick Wildlife Trust

Sloni si sami došli pro ošetření. | Kredit: Facebook – David Sheldrick Wildlife Trust

Dobrá pověst keňské záchranné stanice David Sheldrick Wildlife Trust se zřejmě roznesla i mezi slony. Jeden z poraněných samců totiž měl partnerky, které v raném věku osiřely a byly odchovávány obětavými ošetřovateli z této společnosti. Se slonicemi měl samec později i potomky Mwende a Yetu. Je tedy možné se domnívat, že otec těchto slůňat se od partnerek dozvěděl o místě, kde zranění sloni najdou pomoc, a přivedl tam i své zraněné soukmenovce. A skutečně byli na správném místě – všichni tři sloni nejprve dostali sedativa a během několika hodin veterináři zranění způsobená otrávenými šípy vyčistili a poté aplikovali do ran antibiotika. Podle DSWT se rány velmi dobře zahojily a sloni se plně zotavili.

Ošetřovatelé vyčistili slonům rány po otrávených šípech.

Ošetřovatelé vyčistili slonům rány po otrávených šípech. | Kredit: Facebook – David Sheldrick Wildlife Trust

Chování velkých chobotnatců je tím pozoruhodnější, že za jejich zranění byli přímo zodpovědní rovněž lidé. Sloni ale zjevně dokázali pochopit, že ne všichni zástupci lidského druhu jsou nepřátelé. „Jsme si jisti, že Mwendin otec věděl, že pokud se vrátí ke kůlovým ohradám (záchranné stanice, pozn. aut.), dostane se jim potřebné pomoci a léčby,“ uvedl zástupce DSWT na Facebooku. Jelikož toto není první případ, kdy slon vyhledal péči ošetřovatelů, lze usuzovat, že jedinci, kteří již byli ve stanici léčeni, tuto informaci předali dál. Kombinace vysoké inteligence, propracovaných sociálních vazeb a skvělého orientačního smyslu tedy dovede slony až k lidem, kteří jim pomohou.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 1 478-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..