Proč mají sloni tak velké uši?

Napadlo vás někdy, proč sloni potřebují mít tak obrovské uši? Logicky by se nabízelo, že díky nim mají lepší sluch. To ale pravděpodobně není primární důvod. Velká plocha sloních uší slouží především k ochlazování organismu. Na rozdíl od lidí se sloni nepotí, a tak se musejí přehřátí vyhýbat jinak. 

Sloni se pomocí svých obřích boltců chladí. | Zdroj: Flickr.com

Zvláště sloni afričtí žijí v podmínkách s velmi horkým klimatem. Když mávají svými obřími boltci, nesnaží se na sebe upozornit, ale chtějí se ochladit. Jejich ušima se proplétá množství drobných cév. Krev, která jimi cirkuluje, se tak díky venkovnímu vzduchu, popřípadě průvanu, kteří si sloni sami vytvářejí, ochlazuje.

Africký vs. indický

Sloni se tak brání proti přehřátí. Člověk koriguje svou termoregulaci pocením, psi zase zrychleným dýcháním. Sloni přišli na jinou strategii. Proto jedním z hlavním rysů, díky kterým je možné snadno odlišit slona afrického od indického, je právě velikost boltců. Ten indický má uši jenom třetinové oproti svému africkému příbuznému. Nepotřebuje se totiž tolik chladit.

Slon indický má oproti tomu africkému třetinové ušní boltce. | Zdroj: Flickr.com

Velikost sloních uší je příkladem biologického Allenova pravidla. To říká, že končetiny, uši, ocasy a jiné výrustky těla jsou tím kratší, v čím chladnějších podmínkách zvíře žije. V opačném extrému, tedy mrazu, si zase zvířata nemohou dovolit zbytečně plýtvat svým tělesným teplem.

Zdroje: ScienceFriday.com, Wonderopolis.org, Lidovky.cz

(Zobrazeno celkem 2 155-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..