Vyděšení sloni utíkající před ohněm a davem

Fotografie zachycující matku a mládě slona indického, jak utíkají před davem, který po nich hází kusy zapáleného asfaltu, obletěla svět. Fotograf Biplab Hazra ji pořídil v Západním Begálsku v Indii a nazval ji „Peklo je zde.“ 

sloni utíkají před davem a ohněm

Biplab Hazra: Peklo je zde (Hell is here) |  Kredit: © Biplab Hazra, Sanctuary Nation Foundation

Dav Bengálců křičí a vrhá zapálené koule z asfatlu na dva slony indické. Matka s mládětem se provinili tím, že se přiblížili místním – procházejí přes jejich plantáže čaje a kávy z jedné izolované rezervace do druhé.

V severních lesích Západního Bengálska se pohybuje 488 slonů indických z celkového počtu asi 27 tisíc žijících v Indii, což představuje asi polovinu jejich světové populace. Provincie je ale také hustě zalidněná, lesy jsou protkány osadami a čajovými a kávovými plantážemi.

A taková blízkost vyvolává strach a násilí, zvlášť když sloni procházejí plantážemi, ničí úrodu a lidská obydlí. Podle deníku Times of India sloni zabili v Západním Bengálsku v roce 2015 nejméně 18 lidí. Sloni na druhé straně často umírají při střetu s nezákonně postavenými elektrickými ploty pod smrtelným napětím.

 Fotograf Hazra uvedl, že dav zřejmě nechtěl slony úmyslně zapálit. Farmáři však používají hořící asfalt a ohňostroje běžně jako prostředek k odstrašení sloních vetřelců. Sloní mládě i matka na fotografii útok podle všeho tentokrát přežili, další fotografie ukazuje mládě již mimo hořící asfaltovou kouli.

sloni utíkají před davem a ohněm

Snad to nemělo tentokrát fatální následky. I tak si sloni prožili peklo. | Kredit: © Biplab Hazra, Sanctuary Nation Foundation

To ale nemění význam fotografie, která obletěla svět a jistě právem vyhrála cenu časopisu Sancuary Asia. Konflikt mezi přírodou a některými lidmi bohužel dál pokračuje.

Zdroj: National Geographic

(Zobrazeno celkem 554-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..