Čím se liší africký slon od indického?

Typické znaky v odlišnosti slonů ze dvou vzdálených kontinentů se učí odříkat i děti ve škole. Dokážete vyjmenovat nejnápadnější rozdíly, v čem se liší africký a indický slon? A napadlo by vás uvažovat i o skladbě potravy?

africký a indický slon
Odkud pochází tato fotka? Z Asie, či z Afriky?| Foto: Pixabay.com

Něco málo z rodinného stromu

Všichni současní sloni patří do řádu chobotnatců a čeledi slonovitých. Na úrovni rodů se nám však taxonomie rozdělí. Z dosud žijících zástupců rozlišujeme slona indického (Elephas maximus), do jehož bližšího příbuzenstva patřili i vyhynulí mamuti. V sousední vývojové větvi, pod rodem Loxodonta, najdeme dva recentní zástupce – slona afrického (Loxodonta africana) a slona pralesního (Loxodonta cyclotis), na nějž bylo dlouhá léta nahlíženo jako na poddruh slona afrického.

Laická veřejnost se proto spokojí se dvěma chobotnatci – indickým a africkým slonem. Podívejme se na znaky, které tato zvířata na první pohled odlišují. A jako perličku do textu schováme i návod, jak odhalit slona pralesního, který se ve většině znaků svému vzrostlejšímu africkému příbuznému velmi podobá.

indický slon
Samice slona indického po koupeli. | Foto: WIkimedia Commons

Velikost uší

Nejnápadnější znak na první pohled – zatímco afričtí sloni disponují opravdu velkými „plachtami“, uši indických slonů mají plochu přibližně třetinovou. Prý se sloní uši také velikostí a tvarem podobají zemím, z nichž jejich majitelé pocházejí – obrovské Africe či menšímu Indickému subkontinentu.

ZOO Animal Park

Stavba těla

Silueta obou druhů slonů se poněkud liší. Nejvyšším bodem těla afrického slona bývá hřbet, u slona indického hlava, záleží však také na pozici konkrétního zvířete.

Velikost celková

„Afričané“ mohou vážit až 7 500 kg a dorůstat do 4 metrů výšky. Sloni indičtí nepřesáhnou 3,5 metru, jejich hmotnost obvykle činí méně než 6 000 kg

Tvar hlavy

Hlava afrických slonů je kulatější, mezi ušima ční jeden výrazný hrbol. Indičtí sloni mají na vrcholku hlavy hrboly dva s prohlubní uprostřed

Chobot

Chobot afrických slonů je více zvrásněn, na konci má dva ohebné „prstíky“, jeden nahoře, druhý dole. Chobot indických slonů má tento kožní „prst“ pouze jeden – indičtí sloni proto častěji využívají přední končetiny k přesouvání objektů.

africký a indický slon konec chobotu
Špička chobotu – vlevo slon indický, vpravo africký. | Kredit: Wikimedia Commons

Kůže

Povrch kůže afrických slonů je o poznání více zvrásněný, barva kůže je šedivá. Indičtí sloni mívají na těle, nejčastěji na hlavě a chobotu, růžová místa bez pigmentace. Obzvláště ve vyšším věku.

africký a indický slon kůže
Africký slon (vlevo) má výrazně více vrásek na těle i chobotu. U indických slonů (vpravo) bývá častější růžové zbarvení kůže (ztráta pigmentu), které přichází s rostoucím věkem. | Foto: Wikimedia Commons

Žebra

Afričtí sloni mívají větší počet žeber, může zde však dojít k jisté variabilitě i mezi konkrétními jedinci stejného druhu. U afrických slonů bývá počet párů žeber do 21, u indických slonů do 20.

Kly

Samcům i samicím afrických slonů rostou kly, obecně bývají větší. Oproti tomu polovina indických slonic nemá kly vůbec, některým samcům mohou chybět rovněž a nahrazují je jen zakrnělé zbytky. Kly afrických pralesních slonů jsou nápadně rovné, aby tolik nepřekážely při průchodu terénem. Mají je rovněž obě pohlaví.

africký a indický slon
O jakého slona se jedná? | Foto: Wikimedia Commons

Třeba fotografie výše může při určování potrápit – vzrostlý samec indického slona má mohutné kly a pro neškolené oko i dost velké uši. Všimněme si ale raději dvou hrbolů na hlavě i jediného „prstíku“ na chobotu. A hned máme jasno.

Ostatní zuby

Sloní zuby vypadají jako obrovské kamenné valouny se zvrásněným povrchem. Uložení skloviny vytváří druhově specifické lišty, které lze na první pohled rozlišit. Pokud vám ovšem slon své zub dobrovolně ukáže…

africký a indický slon zuby
Přestože tento obrázek může na první pohled připomínat výsledek sloního trávení, jedná se o kresbu povrchu stoliček. Nahoře vidíme zub slona afrického, dole zub slona indického. Podobné („indické“) uspořádání lamel měly i zuby mamutů. | Kredit: Wikimedia Commons

Nehty na nohou

Slon pralesní – poznali byste ho od slona afrického? Zrovna tenhle krasavec natruc stojí ve vodě… | Foto: Thomas Breuer, Wikimedia Commons, CC BY

Jediný znak, kterým můžete ihned jednoduše odlišit afrického a pralesního slona, neboť každý z nich má jiný počet nehtů na předních i zadních končetinách. Pralesní slon 5/4 (přední/zadní noha), africký slon 4/3 a asijský 5/4. Ve vzácných případech můžeme narazit na nezbedného indického slona, který si nechal narůst netypickou kombinaci 5/5…

Každému chutná něco jiného

S ohledem na svou velikost a vysokou spotřebu potravy mají sloni velký vliv na okolní prostředí. Málokdo si uvědomí, že většina slonů ve volné přírodě umírá hlady – narazí na nevyhnutelný střet velké tělesné hmoty, kterou musejí konzumací stravy uživit, a opotřebení zubů ve vysokém věku. Dokud však zuby slouží, sloni se vykrmují, co se do nich vejde.

Pralesní sloni často vytrhávají mladé stromky, ze kterých stahují listí i kůru. Indičtí sloni žijící na silně obydleném subkontinentu jsou vybíravější – pralesní mlází je příliš nezajímá, upřednostňují palmy, trávu či bambus, případně zemědělské plodiny. S ohledem na tato potravní specifika zaznamenali vědci i značně odlišný vliv zmíněných druhů slonů na pralesní biotop. A to i přesto, že tato zvířata obývají pralesy se srovnatelnou potravní nabídkou. Stručně řečeno – afričtí chobotnatci pojídají více listí, indičtí zase větší množství trávy. Bez ohledu na druh si však sloni v přírodě denně nacpou do žaludku 300–450 kg biomasy. Česká zahrádka by jim určitě nestačila.

Zdroje: Eleaid.com, Sciencedaily.com, Wikipedia

(Zobrazeno celkem 32 983-krát, 2 zobrazení dnes)
Share

6 comments on “Čím se liší africký slon od indického?

 1. Alice

  Také jste zapoměli dodat,že Indický slon lze ochočit,africký slon nikoli.

  Reply
 2. Zdeněk Dryšl

  Chybí mi popis ovládání jednotlivých druhů člověkem. Vím, že indický slon je v Asii využíván jako pomocník člověka. Je to tak i u slona afrického nebo je pro spolupráci s člověkem nezpůsobilý? Pokud platí druhá možnost, měl Hanibal k dispozici slony až z daleké Indie?

  Reply
  1. Olga Hušková Post author

   Zdravím, dobré dotazy, odpověď na ně však vybočuje mimo plánovaný rozsah článku. V případě slonů je potřeba nejdříve některé věci uvést na pravou míru.

   Není pravda, že by některý z druhů slonů „nebyl cvičitelný“. Pokud se podíváte na světové cirkusy, vystupují zde i afričtí sloni. Jsou známy i nepočetné pracovní skupiny slonů přímo v Africe (s mísními zvířaty). Též není pravda, že by jakýkoliv druh slona byl opravdu „domestikován“. Pro domestikaci jako proces je potřeba cílený dlouholetý výběr a chov jedinců, k čemuž u slonů obvykle vůbec nedochází s ohledem na dlouhou dobu od narození do dosažení věku, který jim umožňuje pracovat (až 15 let). Pracovní sloni bývají odchytáváni z volné přírody.

   Co se týče Hannibala, pravděpodobně používal menší africké slony dnes známé jako „slon pralesní“ (viz článek). V době Hannibalových tažení (cca 220 let př. n. l.) byl tento druh rozšířen od Etiopie až k Maroku.

   Reply
 3. VFP

  Vnímání rozdílu mezi indickým a africkým slonem lze dobře nacvičit sledováním vyobrazení slonů v indickém sochařství a malířství (zvl. mughalské miniatury) – tamní umělci si charakteristických tvarů sloního těla dobře všímali a často je i zveličili.

  Reply
 4. Jiří Jirmus

  Dobrý den,

  jeto moc krásný článek. Myslím si však, že v bodě Stavba těla se vám popletli sloni

  Stavba těla

  Silueta obou druhů slonů se poněkud liší. Nejvyšším bodem těla afrického slona bývá hřbet, u slona indického hlava, záleží však také na pozici konkrétního zvířete.

  Podle mého názoru bývá nejvyšším bodem afrického slona hlava a u slona indického hřbet.

  Krásný den

  Reply
  1. Olga Hušková Post author

   Dobrý den, děkujeme za reakci.

   Správně jste trefil nejspornější místo článku, neboť vnímání rozdílu v siluetách obou slonů je obecně dosti individuální. Jsem si vědoma skutečnosti, že některé populárnější zdroje v rámci srovnávání druhů uvádějí u indického slona jako nejvyšší bod hřbet, jiné hlavu (např. anglická wikipedie). Ani jedno není zcela správné, neboť poloha hlavy se značně mění podle nálady i konkrétní konstituce každého zvířete. Osobně se však přikláním k tomu, co uvádím v článku, neboť právě tak na mě oba dva druhy slonů působí a hlava indického slona mi připadá vůči tělu posazena výše. Jak je ale vidět, nemusí se mnou každý souhlasit – a já Vám Váš názor rozhodně neberu :o)

   Asi nejpřesněji by se dalo říci, že o něco rovnější hřbet afrického slona vytváří při pohledu z boku dva znatelného hrboly (za hlavou a u zádi), zatímco výrazněji klenutý hřbet indického slona spíše jeden (nad přední polovinou těla). Pozici hlavy tak můžeme ze srovnání úplně vynechat.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..