Zvířecích antiparazitik je mnoho. Některá jsou účinná, jiná škodí zdraví

Letos se zdá, že jaro přišlo už v únoru. Venku poletují mouchy a včely opylují jehnědy lísky. A aktivní brzy začínají být i parazité. Odborníci proto radí, pořídit mazlíčkům vhodná antiparazitika včas. Na trhu jsou jich však velké množství druhů od mnoha různých výrobců. A proto mnoho lidí tápe, jak vybrat pro psa ta nejvhodnější. 

Parazité mohou zvířatům velice ublížit. Kredit: vlastní montáž, SVG, public domain + ramstein.af.mil, Senior Airman Devin Boyer,

Co všechno vzít v úvahu?

Na trhu jsou desítky preparátů proti parazitům, ale ne každý je pro vašeho psa vhodný.

Výška a váha

Při výběru antiparazitik je v první řadě nutné uvažovat nad velikostí a váhou psa. Pozor by si měli dát zejména majitelé malých plemen s váhou pod dva kilogramy. Pro ty mohou být některé přípravky příliš silné. V takovém případě hrozí otrava či silná alergická reakce. Naopak u velkých až extrémně velkých plemen nemusí běžné množství preparátu stačit. Důležité je před koupí produktu důkladně pročíst informace o dávkování v příbalovém letáku. V případě jakýkoliv nejasností je nejlepší poradit se s veterinářem, který navrhne optimální množství přípravku pro konkrétního psa.

Faktory prostředí

Opomíjená otázka při výběru antiparazitik bývá: Je tento druh přípravku vhodný do prostředí, ve kterém můj pes žije? Velký rozdíl je v tom, zda pes žije ve městském bytě, nebo na zahradě na vesnici. Pro psa, který běhá venku a strká hlavu pod plot, nebo chodí na procházky do lesa, není vhodný klasický obojek proti klíšťatům. Pes se za něj může snadno zachytit, poranit se nebo udusit. Vhodnější je tedy vybrat sprej nebo pipetu. Tyto přípravky ale zas nemusí být ideální pro psy, kteří se rádi a často koupou. Sprej se jim rychle vymeje z kůže. Vhodnou alternativou tak může být speciální bezpečnostní obojek, který se sám rozpojí v případě, že se za něj pes zachytí a škubne. Pokud ale mají majitelé malé děti, pak není vůbec vhodné obojky pořizovat. Děti se o ně mohou při mazlení se psem otřít nebo je dokonce olíznout a tím si způsobit otravu nebo alergickou reakci.

Klíšťata patří mezi nejčastější zvířecí parazity. Kredit: Pixabay, jmarti20, Pixabay License

Délka působení

Rozlišujeme tři druhy délky působení antiparazitik – jednorázové, krátkodobé a dlouhodobé. Jednorázové jsou například repelenty, které lze použít okamžitě v případě, že chce majitel ochránit mazlíčka, například když se rozhodne jít do lesa. Do této skupiny patří i odčervovací tablety proti vnitřním parazitům. Mezi krátkodobě účinné patří šampony proti parazitům. Jejich doba účinnosti se pohybuje mezi několika dny, maximálně vydrží týden. Obojky, pipety, antiparazitní tablety a elektronické repelenty působí i několik měsíců.

Kdy antiparazitikum aplikovat?

Odborníci doporučují: Nečekejte s aplikací přípravku, dokud se na vašem mazlíčkovi neobjeví první klíšťata. Antiparazitika působí většinou preventivně a mají začít působit ještě před tím, než se klíště přisaje. Když už je pes plný klíšťat nebo blech, antiparazitika jsou většinou zbytečná. Psovi hrozí riziko infekce či nemoci přenášené parazity, jako je například borelióza, která se přenese po přisátí klíštěte. Navíc je třeba vzít v úvahu, že po nasazení například antiparazitního obojku trvá i dva týdny, než začne látka naplno působit.

Letošní teplá zima nahrála parazitům. Kredit: Pixabay, Spiritze, Pixabay License

Teplá zima a brzký nástup jara způsobuje, že parazité začínají být aktivní velice brzy. Proto by majitelé neměli aplikaci přípravků proti parazitům odkládat na pozdější jarní měsíce a aplikovat je klidně koncem února či začátkem března.

Jaké jsou druhy přípravků a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Jednorázové

Repelent ve spreji

Repelent je vhodný psy, kteří žijí například v městském bytě a do přírody je majitelé berou jen zřídka. Lidé ho mohou koupit v obchodě, ale na internetu lze nalézt návody, jak si vyrobit repelent doma. Sprej se nastříká rovnoměrně na kůži psa těsně před procházkou a působí pár hodin. Odpuzuje zejména klíšťata, ale i mouchy nebo komáry. Je však nutné počítat s tím, že někteří psi se mohou spreje bát, a to může velice komplikovat aplikaci spreje. Existují i léčivé spreje, které lze použít v případě, kdy majitel zjistil, že pes blechy už má. Přípravek se může aplikovat do kožichu, ale třeba i na pelech nebo pohovku, kde pes často lehá.

Příklady přípravku a jejich cen na trhu:
(přípravky jsou vybrané náhodně jako příklad produktu a jeho cenové relace, není to reklama, ani doporučení kvalitního výrobku) 

Repelent predátor Animals 500 ml, cena 247 – 451 Kč
Aveflor Arpalit Bio repelent 150ml, cena 99 – 169 Kč

Krátkodobé

Antiparazitní šampony

Šampony lze využít jak preventivně, tak i v případě, že pes už blechy nebo vši v kožichu má. Existují i suché šapóny nebo pudry, které lze užívat, pokud se pes nerad koupe. Podobně fungují i antiparazitní pěny, které se také aplikují do kožichu na celou plochu psa. Pěna je vhodná zejména pro psy s citlivou pokožkou nebo pro jedince trpící alergií na běžné přípravky. Je účinná proti blechám, klíšťatům, vším, všenkám a roztočům.

Šampon patří mezi krátkodobá antiparazitika. Kredit: pxfuel

Příklady přípravku a jejich cen na trhu:

Proficare antiparazitní šampón s tee tree olejem 300ml, cena 74 – 169 Kč
Aveflor Arpalit antiparazitní šampon s bambus. extraktem 250ml, 79 – 199 Kč
Margus Biocide Shampoo 200 ml, cena 102 – 169 Kč

Dlouhodobé

Obojky

Ačkoliv jsou obojky jednou z nejoblíbenějších forem ochrany proti parazitům, mají oproti jiným přípravkům mnoho nevýhod. Tento typ antiparazitik je naprosto nevhodný pro zvířata žijící v bytě spolu s dětmi. V některých státech byly v poslední době dokonce zakázány, protože jsou pro děti ale i dospělé smrtelně toxické. Obzvlášť by si tedy měli dát majitelé, se kterými spí jejich mazlíček na gauči nebo v posteli.

Stejně tak může být obojek nebezpečný pro samotné psy, kterým obojky často vyvolávají silné alergické reakce projevující se svěděním, zarudnutím kůže nebo různými boláky. Důležité je obojek nasadit správně tak, aby přišel do kontaktu s kůží na krku. Na druhou stranu ale nesmí být moc těsný, aby zvíře neškrtil. Měly by se pod něj vejít maximálně dva prsty. Při výběru obojku je důležité mít zjištěný obvod krku psa.

Obojky proti klíšťatům patří mezi nejoblíbenější formu ochrany. Kredit: pixabay, Pixabay License

Obojek funguje tak, že se ochranné látky po nasazení rozprostřou po celém povrchu kůže zvířete. Antiparazitikum tedy začne zcela působit až po dvou týdnech a po tuto dobu by se pes neměl vůbec koupat. A jak už bylo zmíněno výše, majitelé by si měli dát pozor, aby se pes za obojek někde nezachytil. Nejlepší variantou je koupit bezpečnostní samorozepínací obojek.

Výhodou obojku je jeho dlouhá doba účinnosti. Mnoho výrobců deklaruje ochranu až na 8 měsíců, tedy v podstatě celou sezónu. Jakmile začne obojek působit, jeho účinnost se nesnižuje ani po kontaktu s vodou. Páníčci si oblíbili obojek i na základě jeho snadné aplikace.

Příklady přípravku a jejich cen na trhu:

Bayer Foresto obojek pro malé psy do 8kg 38cm, cena 522 – 900 Kč
Beaphar DIAZ antiparazitní obojek pro psy 65 cm, cena 118 – 215 Kč
Intervet Scalibor Protectorband antiparazitní obojek 65 cm, cena 250 – 700 Kč

Spon on

Další dlouhodobou variantou antiparazitik je spon on, neboli antiparazitní pipeta. Ta se aplikuje mezi lopatky psa, funguje už druhý den a není pro lidi toxická. Přesto výrobci upozorňují, že by se děti neměly psa dotýkat zhruba 12 hodin po aplikaci. Názory odborníků se rozcházejí ohledně účinnosti po kontaktu s vodou. Ačkoliv výrobci a někteří veterináři tvrdí, že po koupání se účinky pipety nesnižují, někteří si naopak myslí, že ano. Shodují se však na tom, že alespoň dva dny po aplikaci by se pes raději koupat neměl.

Pipeta se aplikuje mezi lopatky. Kredit: Pixabay, ML_Photography, Pixabay License

Největší nevýhodou je kratší doba účinnosti, pipeta poskytne ochranu jen na 4 – 8 týdnů a tato doba je navíc velice individuální. Záleží na kvalitě zvoleného přípravku a na organismu psa. Některým vydrží až 3 měsíce a pak se musí znovu obnovit.

Příklady přípravku a jejich cen na trhu:

KRKA Fypryst spot on Dog L 20-40kg 1×2,68ml, cena 57 – 300 Kč
BAYER Advantix Spot on pro psy 4-10kg 1x1ml, cena 177 – 400 Kč
Frontline Combo Spot on Dog S (2-10kg) 1×0,67ml, cena 139 – 326 Kč

 

Žvýkací tabletky

Mezi vnitřní antiparazitika se řadí například žvýkací tablety. Odborníci uvádějí, že stejně jako se bakterie umí adaptovat na antibiotika, umí si i parazité časem zvyknout na odpuzovací látky v pipetách a obojcích. Proto jsou podle nich účinnější tabletky než jiné formy antiparazitik.

Tablety se podávají jako pamlsky. Kredit: Pixabay, Olga1205, Pixabay License

Jejich nevýhodou je, že stejně jako pipety nepůsobí celou sezónu, ale jen 4-12 týdnů. Také nejsou vhodné pro psy o kterých majitelé vědí, že přijímají špatně léčiva či odčervovací tablety orální cestou. Výrobci sice tvrdí, že se tableta podává jako pamlsek nebo se může vložit do kusu sýra či šunky. Ale jsou i psi, kteří jsou schopni tablety vycítit v čemkoliv a za žádnou cenu je nepozřou. Dalším problémem je, že odpuzující látka je obsažená v krvi zvířete, a tak na parazity působí až poté, co kousnou nebo se přisají. Tím pádem tableta psy neochrání před nemocemi přenášenými klíšťaty nebo komáry, například boreliózou.

Příklady přípravku a jejich cen na trhu:

Drontal Dog Flavour 150/144/50mg tbl.2, cena 115 – 179 Kč

Elektronický repelent

Elektronický repelent na obojek je antiparazitikum, které zatím není mezi lidmi příliš známé. Odborníci udávají, že je bezpečný pro velké i malé psy. Podle nich je vhodný i pro štěňata stará méně než dva měsíce nebo pro nemocné psy, pro které může být nebezpečné používat klasické obojky či pipety. Stejně tak je údajně bezpečný i pro děti. Elektronický repelent obsahuje mikročip vydávající ultrazvukové impulzy o frekvenci, slyšitelné podle výrobců pouze pro klíšťata a blechy, které se dostanou ke zvířeti do blízkosti tří metrů. Lidé ani zvířata běžné velikosti by neměli být schopni impulzy slyšet. Nevýhoda je, že se obojek musí před každým koupáním sundavat.

Elektronický repelent se umísťuje na obojek. Kredit: vselektro

Příklady přípravku a jejich cen na trhu:

Arpalit Dog Elektronický repelent, cena 378 – 622 Kč
TickLess Ultrazvukový repelent proti klíšťatům a blechám pro zvířata, cena 594 – 1 359 Kč

Nic není stoprocentní

Veterináři upozorňují, že ačkoliv výrobci často slibují u přípravků stoprocentní účinnost, majitelé zvířat by se na to neměli nikdy zcela spoléhat. Doporučují zvíře po každé procházce alespoň zběžně prohlédnout a případné parazity odstranit co nejdříve.

Zdroje: Heureka poradna, Mujmazlik.cz, Radaveterinare.cz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..