Alergie dokážou potrápit i zvířata

Na světě je mnoho lidí, které trápí nejrůznější alergie – a ty nebývají nic příjemného. Nejinak je tomu u zvířat, zvláště pak domácích mazlíčků, které máme denně na očích.

Domácí mazlíčci mohou být ohroženi alergiemi. | Kredit: Sandy Schultz, CC BY 2.0

Co je vlastně alergie

Alergie je neobvyklá reakce imunitního systému na vnější podnět. Při styku s alergeny, jakými jsou například nejrůznější pyly, může dojít třeba ke zhoršení dýchání nebo se mohou objevit symptomy podobné nachlazení. Také míra projevu alergií je velmi různorodá. Může jít o svědění kůže, vyrážku či alergickou rýmu, ale i o těžký anafylaktický šok např. po požití chemikálií či léků.

Projevy alergií

Symptomů značících alergie zvířat je celá řada. Mezi nejčastější patří zarudlá, svědící, vlhká a strupovitá kůže, svědivost a zvýšená vlhkost očí, svědivost uší a ušní infekce, kýchání, zvracení, průjem, sípání, nebo oteklé tlapky.

Kočka trpící vážnými alergiemi | Kredit: Mariposa Veterinary Wellness Center in Lenexa, KS, CC BY 2.0

Pokud se tedy váš pes nebo kočka silně drbe a líže, mělo by vás to upozornit na to, že nemusí být vše v pořádku. Podle MVDr. Karla Najmana z veterinární nemocnice AA-vet je psů a koček trpících alergiemi nemalé množství. Nejčastějším projevem alergie u domácích mazlíčků je právě svědění kůže, protože v kůži zvířat je umístěno nejvíce buněk, které alergie způsobují (na rozdíl od lidí, kteří je mají umístěny ve sliznicích dýchacích cest). Kožní svědění u zvířat bývá velmi intenzívní a nepříjemné. Symptomaticky takové svědění provází zejména zarudlá kůže a vypadávání chlupů, což vede zvíře k lízání postiženého místa, to se následně zanítí a vede k rozšíření kožní reakce a nepříjemnému hnisavému zánětu. Nejčastěji postiženými místy na těle zvířete bývají uši a hlava obecně, dále pak břicho nebo tlapky. Žaludeční alergické reakce při alergiích na žrádlo jsou u zvířat poměrně řídké.

Nejčastějším alergickým projevem je svědivost.
Kredit: DanBoldy, CC BY-SA 3.0

Příčiny

Mezi časté alergeny patří ty rostlinného původu, plísně, prach, peří, cigaretový kouř, žrádlo, léčiva, blechy, parfémy, čisticí prostředky, tkaniny, šampóny proti hmyzu, guma a umělá hmota. Dalším běžným alergenem bývá již zmíněná potrava, zejména granule, ale i různé pochutiny, které zvířata sežerou. Přijít na původ alergie pak bývá velmi obtížné. Samotná diagnostika onemocnění navíc rychlou úlevu pro zvíře nezaručí. Podle Karla Najmana se alergie zjišťují i léčí velmi obtížně. Zvířeti se po zjištění alergenu podávají buď imunosupresiva, nebo kortikoidy. Bazálním postupem je samozřejmě odstranění příčiny, tedy buď dieta, která z jídelníčku zvířete vynechá látky způsobující alergie, nebo odstranění vnějších příčin, které působí na kůži.

Svědivost může mít i jiné příčiny než alergie.
Kredit: Tristan Bowersox, CC BY 2.0

Svědivost kůže zvířete může vyústit v chronické potíže. Jako příčiny dlouhodobého a neustávajícího svědění se uvádějí kromě alergických reakcí tyto důvody:

  • paraziti (blechy a roztoči)
  • bakteriální a plísňové infekce
  • hormonální dysfunkce

Léčba

Alergie u zvířat bývají také velmi často dědičné, takže úplně se jim nikdy zabránit nedá. I proto je důležité domácí zvířata sledovat a všímat si případných změn jak fyziologických, tak změn v chování zvířete a při podezření na neobvyklé chování či zdravotní problém okamžitě vyhledat pomoc odborníka. Stejně jako u lidí totiž platí, že čím dříve se příznaky podchytí a začnou řešit, tím lépe.

Zdroje:

 

 

(Zobrazeno celkem 858-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..