Jsou schopny divoké kočky přežít bez masa? Jak publikoval vědecký web Popular Science, lev na vegetariánské dietě by bylo něco podobného jako tankovat do dieselového motoru benzín. A neplatí to jen pro lvy, ale pro všechny kočkovité šelmy, i ty domácí.
Jak se dalo předpokládat, odpověď na otázku, zda lze ze lva udělat vegetariána zní „Ne!“ . Zuby lva jsou tvarem a strukturou uzpůsobeny k tomu, aby masitou stravu dokázaly účinně odkrajovat od kostí, nikoliv chroupat zrníčka, trávu a kořínky. Lví žaludek produkuje enzymy na zpracování proteinů a tuků, naopak chybí u bakterie nutné ke strávení karbohydrátů.
Platí totéž i pro kočky domácí? Ty se dokážou naučit konzumovat vegetariánské granule, pokud jejich konzistence není moc rozdílná od přirozené stravy. Kočky mohou žrát také zeleninu, nejlépe vařenou. To ale neznamená, že i když jsou schopny se adaptovat na vegetariánskou stravu, že se jedná o přirozenou věc a že to kdoví jak prospívá jejich zdraví.
Strava kočkovitých šelem bez proteinů může mít za následek nedostatek živin – zejména aminokyselin a vitamínů skupiny B, což může vést např. ke kardiomyopatii (poruše funkce srdce) nebo problémům s močovými cestami. Nedostatek aminokyseliny argininu, která je obsažena v mase (nikoliv ale rybím) má zase za následek nervozitu a zvracení. Ale např. i taurin, což je jedna ze složek žluči, je pro kočky zcela zásadní, protože si ji neumějí samy syntetizovat. Při nedostatku taurinu dochází k postupné degeneraci sítnice a ztrátě zraku.
Pokud tedy po své kočce chcete, aby se z ní stal vegetarián, měli byste jí stravu o taurin, kobalamin (vitamín B12) a další potřebné látky doplnit. Lev vám to ale zřejmě nezbaští.
Zdroj: Focus.it, PopSci.com