Která packa je dominantnější? Kočky jsou většinou pravačky, kocouři leváci

U koček většinou vítězí pravá tlapka. Pozoruhodným poznatkem je, že pravou tlapku upřednostňují  kočky samice, levou pak kocouři. Zdá se, že tento fakt je důsledkem různého mozkového uspořádání.

Preference jedné strany možná může naznačit i něco z kočičí psychologie. | Zdroj: Flickr.com

Ať už se jedná o seběhnutí ze schodů nebo iniciaci nějakého pohybu, kočky mívají svou oblíbenou tlapku, kterou pohyb zahájí. Touto pozoruhodností se zabýval i výzkum publikovaný v odborném časopise Animal Behaviour: i když kočky nedávají najevo preference tlapek obecně (na rozdíl od člověka, který je většinou pravák) existují jednotlivé případy, které pravou nebo levou tlapku upřednostňují. A zdá se, že je to spojené právě s pohlavím zvířete.

Okolo 70 % koček preferuje jednu tlapku

Vědci z Queen Mary University v britském Belfastu  vyzpovídali 44 majitelů koček, z toho 20 vlastnících samici. Požádali je, aby si všimli, kterou tlapkou jako první sestupují jejich mazlíčci ze schodů nebo na kterou stranu si lehnou, když odpočívají. 73 % koček vykázalo určitou preferenci tlapky při chytání žrádla, 70 % při sestupu ze schodů a 66 % při vstupu do pelíšku. Pouze u 25 % byla zjištěna oblíbená poloha při odpočinku, která ale na volbě tlapky není závislá.

Preference se projevují například při vstupu do pelíšku. | Zdroj: Flickr.com

Samice obvykle preferují při aktivitách pravou tlapku, kocouři pak zase levou – fakt, který by možná pomohl pochopit, jak to mají kočky se stresem. Levostranně orientovaní jedinci používají při přesunu informací spíše pravou hemisféru a projevují se u nich markantnější reakce na strach, než je tomu u pravostranně orientovaných. Bylo dokázáno, že pravé hemisféry se negativní emoce dotýkají mnohem více.

Důvody tohoto upřednostňování nejsou zatím známy úplně, nicméně se zdá, že souvisí s odlišným uspořádáním mozkového centra u koček a kocourů. Hormonální vysvětlení není na místě, protože všechna zkoumaná zvířata byla kastrovaná.

zdroj: Focus.it

(Zobrazeno celkem 434-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..