Může lev přežít jako vegetarián?

Jsou schopny divoké kočky přežít bez masa? Jak publikoval vědecký web Popular Science, lev na vegetariánské dietě by bylo něco podobného jako tankovat do dieselového motoru benzín. A neplatí to jen pro lvy, ale pro všechny kočkovité šelmy, i ty domácí.

lev jí maso

Kredit: Greg Willis – CC BY-SA 3.0

Jak se dalo předpokládat, odpověď na otázku, zda lze ze lva udělat vegetariána zní „Ne!“ . Zuby lva jsou tvarem a strukturou uzpůsobeny k tomu, aby masitou stravu dokázaly účinně odkrajovat od kostí, nikoliv chroupat zrníčka, trávu a kořínky. Lví žaludek produkuje enzymy na zpracování proteinů a tuků, naopak chybí u bakterie nutné ke strávení karbohydrátů.

Zoologické zahrady s vegetariánstvím u kočkovitých šelem neexperimentují. Kredit: Graham Holtshausen, Flickr - CC BY

Zoologické zahrady s vegetariánstvím u kočkovitých šelem neexperimentují.
Kredit: Graham Holtshausen, Flickr – CC BY 2.0

Platí totéž i pro kočky domácí? Ty se dokážou naučit konzumovat vegetariánské granule, pokud jejich konzistence není moc rozdílná od přirozené stravy. Kočky mohou žrát také zeleninu, nejlépe vařenou. To ale neznamená, že i když jsou schopny se adaptovat na vegetariánskou stravu, že se jedná o přirozenou věc a že to kdoví jak prospívá jejich zdraví.

kočka vegetarián

Strava kočkovitých šelem bez proteinů může mít za následek nedostatek živin – zejména aminokyselin a vitamínů skupiny B, což může vést např. ke kardiomyopatii (poruše funkce srdce) nebo problémům s močovými cestami. Nedostatek aminokyseliny argininu, která je obsažena v mase (nikoliv ale rybím) má zase za následek nervozitu a zvracení. Ale např. i taurin, což je jedna ze složek žluči, je pro kočky zcela zásadní, protože si ji neumějí samy syntetizovat. Při nedostatku taurinu dochází k postupné degeneraci sítnice a ztrátě zraku.

lev řvoucí

Jak by asi takový lev se svým chrupem masožravce rostlinnou stravu přežvykoval?
Kredit: Steve Jurvetson, Flickr – CC BY 2.0

Pokud tedy po své kočce chcete, aby se z ní stal vegetarián, měli byste jí stravu o taurin, kobalamin (vitamín B12) a další potřebné látky doplnit. Lev vám to ale zřejmě nezbaští.

Zdroj: Focus.itPopSci.com

(Zobrazeno celkem 1 270-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..