Pobyt na statku chrání před astmatem a alergiemi

Belgičtí vědci zjistili, že pobyt v prašném prostředí venkovských farem lidem prospívá. Jedince, kteří na farmách vyrostli, málokdy trápí astma a alergie. Nový poznatek může být do budoucna zužitkován při vývoji vakcín proti těmto nepříjemným civilizačním nemocem.

Logika říká, že děti, které vyrůstají venku obklopeny zvířaty, by měly být zdravější a odolnější. Opakovaně bylo pozorováno, že tito lidé opravdu znatelně méně trpí výše uvedenými chorobami. Teprve nyní však vědecký tým pod vedením prof. Berta Lambrechta a prof. Hamidy Hammad objasnil, proč je tomu tak.

Prachem zocelené myši

Alergie, prasátko

Zdroj: Pixabay, PD

Prvotní test podstoupily pokusné myši, které vědci vystavovali prachovým vzorkům z farem v Německu a Švýcarsku. Ukázalo se, že otestovaná zvířata jsou do budoucna plně chráněna před alergiemi na prachové roztoče. Ti jsou také nejčastější příčinou alergií u lidí. Na základě zaznamenané korelace začali vědci hledat odpověď na otázku, jaký konkrétní mechanismus rozvoji alergií brání. Zjistili, že působení prachu z farem zeslabuje intenzitu reakce slizničních membrán dýchacího traktu na alergeny produkované domácími roztoči. Hlavní roli zde hraje protein A20, který tělo vystavené inhalacím prachu na statku produkuje. Pokud byla tato bílkovina v plících experimentálně vyřazena z provozu, působení venkovního prachu již nehrálo žádnou roli z hlediska eliminace alergické a astmatické reakce.

Klinické testy

Co se vyzkoumalo na myších, je třeba ozkoušet a potvrdit také na lidech. Vědecký tym prokázal, že lidé trpící alergiemi a astmatem vykazovali nedostatek proteinu A20. Dále prošla srovnávacím hodnocením skupina 2 000 dětí, které vyrůstaly na farmách. Většina z nich byla proti zmiňovaným alergiím chráněna. Pokud se náhodou vyskytla mezi těmito osobami výjimka, byla způsobena genetickou vadou konkrétního jedince na úseku týkajícím se proteinu A20. Ten proto u postižených osob fungoval špatně či vůbec.

Alergie - Pobyt na statku chrání před alergiemi

Zdroj: Pixabay, PD

Výhled do budoucna

Ani tato studie není ještě zdaleka u konce. Vědci se budou snažit zjistit, která konkrétní substance v prachu z farem je pro blokování alergií klíčová. Až se toto podaří, lze nová zjištění zapracovat do programu prevence alergií a astmatu. Bude-li výzkum pokračovat i nadále úspěšně, možná se jednou dočkáme dne, kdy necháme vlastní děti proti těmto chorobám očkovat.

Zdroje:

  • ScienceDaily.com
  • J. Schuijs, M. A. Willart, K. Vergote, D. Gras, K. Deswarte, M. J. Ege, F. B. Madeira, R. Beyaert, G. van Loo, F. Bracher, E. von Mutius, P. Chanez, B. N. Lambrecht, H. Hammad. Farm dust and endotoxin protect against allergy through A20 induction in lung epithelial cells. Science, 2015; 349 (6252): 1106 DOI: 10.1126/science.aac6623

 

(Zobrazeno celkem 395-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..