Novinky

Jak často koupat psa?

Published by
Kateřina Hlavatá

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak často by měl váš pes podstupovat koupel? Kdy už je načase ho vydrbat od ucha k uchu? Nebo zda ho nekoupete více, než je pro něj nezbytně nutné? 

Většina psů od přírody zkrátka zapáchá. Jejich koupel tak budete pravděpodobně požadovat především vy sami.

Dnešní článek vám rozhodně nenadiktuje, po kolika dnech či měsících je čas vašeho psa strčit pod sprchu. Jak už to tak totiž většinou bývá, na každého psa existuje jiné měřítko. Jak často vystavovat vašeho miláčka (ne)náviděné koupeli závisí na charakteru jeho srsti, zdravotním stavu pokožky či na tom, zda je to gaučový povaleč, nebo tráví většinu času venku na zahradě. Zohlednit bychom také měli to, že někteří psi od přírody zkrátka „smrdí“ více než jiní.

Méně je někdy více

Občas je potřeba vytáhnout šampon a připravit pro pejska koupel.
Kredit: Ginny, Flickr – CC BY 2.0

Zdroje uvádějí, že u většiny plemen se obvykle doporučuje koupání zhruba jednou měsíčně. Důležité je zmínit, že mluvíme o důkladné koupeli zahrnující šamponování. Pokud je váš pes tak trochu čuník a umýt potřebuje častěji, doporučuje se používat šampony hydratační či takové, které neobsahují mýdlo. Nedochází tak ke zbytečnému vysušování pokožky. Koupel byste svému mazlíčkovi však rozhodně neměli dopřávat častěji než jednou týdně.

Existují též určitá plemena, která je vhodné mýt mnohem méně, a to dokonce méně než jeden měsíc. Obvykle se jedná o psy s krátkou a hladkou srstí či o plemena, která mají od přírody srst odpuzující vodu – jejich pokožka by při přílišném vysušování přicházela o své přírodní oleje. Speciální skupinu pak tvoří psi, kteří mají se srstí či pokožkou zdravotní problémy. Péči o ně by měl určit váš veterinární lékař.

Důležité je především to, aby k šamponování nedocházelo častěji, než je skutečně nutné. Vysušená pokožka je náchylnější k různým neduhům, jakými jsou lupy, ztráta lesku či nepřirozené kroucení chlupů. Pokud se vám zdá, že i přes nečasté koupání je srst vašeho miláčka vysušená, sáhněte po jiném šamponu nebo se poraďte o tom vhodném s veterinářem.

Koupel vašeho psa je též skvělou příležitostí pro důkladnou prohlídku jeho srsti a pokožky. Mokrý pes se totiž kontroluje mnohem lépe a jeho kožich nám může prozradit věci, kterých bychom si za normálních okolností nevšimli. Pozor bychom si měli dávat na změny ve struktuře chlupů, jejich vypadávání či na přítomnost parazitů.

Zdroje:

Kateřina Hlavatá

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago