Jak často koupat psa?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak často by měl váš pes podstupovat koupel? Kdy už je načase ho vydrbat od ucha k uchu? Nebo zda ho nekoupete více, než je pro něj nezbytně nutné? 

psí koupel

Většina psů od přírody zkrátka zapáchá. Jejich koupel tak budete pravděpodobně požadovat především vy sami.

Dnešní článek vám rozhodně nenadiktuje, po kolika dnech či měsících je čas vašeho psa strčit pod sprchu. Jak už to tak totiž většinou bývá, na každého psa existuje jiné měřítko. Jak často vystavovat vašeho miláčka (ne)náviděné koupeli závisí na charakteru jeho srsti, zdravotním stavu pokožky či na tom, zda je to gaučový povaleč, nebo tráví většinu času venku na zahradě. Zohlednit bychom také měli to, že někteří psi od přírody zkrátka „smrdí“ více než jiní.

Méně je někdy více

psí koupel

Občas je potřeba vytáhnout šampon a připravit pro pejska koupel.
Kredit: Ginny, Flickr – CC BY 2.0

Zdroje uvádějí, že u většiny plemen se obvykle doporučuje koupání zhruba jednou měsíčně. Důležité je zmínit, že mluvíme o důkladné koupeli zahrnující šamponování. Pokud je váš pes tak trochu čuník a umýt potřebuje častěji, doporučuje se používat šampony hydratační či takové, které neobsahují mýdlo. Nedochází tak ke zbytečnému vysušování pokožky. Koupel byste svému mazlíčkovi však rozhodně neměli dopřávat častěji než jednou týdně.

Existují též určitá plemena, která je vhodné mýt mnohem méně, a to dokonce méně než jeden měsíc. Obvykle se jedná o psy s krátkou a hladkou srstí či o plemena, která mají od přírody srst odpuzující vodu – jejich pokožka by při přílišném vysušování přicházela o své přírodní oleje. Speciální skupinu pak tvoří psi, kteří mají se srstí či pokožkou zdravotní problémy. Péči o ně by měl určit váš veterinární lékař.

Důležité je především to, aby k šamponování nedocházelo častěji, než je skutečně nutné. Vysušená pokožka je náchylnější k různým neduhům, jakými jsou lupy, ztráta lesku či nepřirozené kroucení chlupů. Pokud se vám zdá, že i přes nečasté koupání je srst vašeho miláčka vysušená, sáhněte po jiném šamponu nebo se poraďte o tom vhodném s veterinářem.

Koupel vašeho psa je též skvělou příležitostí pro důkladnou prohlídku jeho srsti a pokožky. Mokrý pes se totiž kontroluje mnohem lépe a jeho kožich nám může prozradit věci, kterých bychom si za normálních okolností nevšimli. Pozor bychom si měli dávat na změny ve struktuře chlupů, jejich vypadávání či na přítomnost parazitů.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 3 486-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..