Měsíce hledání se vyplatily. V říjnu se vědcům podařilo lokalizovat a zničit první objevenou kolonii sršně mandarínské (Vespa mandarinia) v USA. Sídlo nebezpečného invazivního hmyzu bylo ukryto ve stromě ve státě Washington poblíž kanadských hranic. Ojedinělý výskyt pár jedinců sršně mandarínské Amerika zaznamenala už minulý rok, hnízdo s životaschopnou kolonií ale registrují tamní úřady poprvé.
Úřady považují objev a likvidaci hnízda za velké vítězství státních a federálních úřadů. Ty se snaží zabránit tomu, aby se asijská obří sršeň rozšířila po Severní Americe. Tento druh je totiž podle vědců pro tamní faunu nebezpečný a obávají se následků.
Složité stopování hmyzu
Vysledovat hnízdo nebylo podle entomologů z Washingtonského ministerstva zemědělství vůbec jednoduché. Nejprve bylo potřeba vyhledat jednotlivá místa s výskytem sršní. Poté museli některé jedince odchytit na ně připevnit speciální rádiový minipřístoj. S jeho pomocí sledovali odborníci hmyz až do hnízda.
Sledovaná sršeň vědce zavedla ke stromu, kde poté nalezli kolonii o počtu několika desítek jedinců. Hnízdo bylo velké asi 35 na 23 centimetrů (14 x 9 palců). Ačkoliv se rozměry nemusí zdát jako velké, ukázalo se, že i taková skrýš může obsahovat poměrně rozsáhlou kolonii. V hnízdě výzkumníci nasčítali na 76 dospělých královen, které by po vylétnutí z hnízda byly schopné založit mnoho dalších hnízd a zplodit tisíce nových jedinců.
Hrozba trvá dál
Kromě královen bylo nalazeno i 108 uzavřených pláství s larvami, které mohly také ukrývat nové potenciální královny. Celkem bylo s hnízdem spojeno asi 500 sršňů. Jinými slovy, toto jediné hnízdo, které orgánům trvalo nalézt několik měsíců, mohlo být základem pro více jak 200 dalších nových kolonií. Ty se mohly rychle rozšířit dál a zamořit celý kontinent. „Dostali jsme se tam v pravý čas,“ řekl entomolog Sven-Erik Spichiger médiím během virtuální tiskové konference.
Samozřejmě odborníci připouští možnost, že již existují i další dosud neobjevená hnízda, nebo že některý z jedinců mohl opustit již objevenou kolonii a uniknout ještě před jejím zničením. „Několik měsíců jsme se zabývali jedním konkrétním hnízdem, ale nikdy si nemůžeme být jistí, že máme všechny,“ přiznal Spichiger a prosí veřejnost i úřady o bdělost a spolupráci s další lokalizací sršní na jednotlivých územích.
Slavit zatím nelze
Dosud zatím není jasné, jak se asijská obří sršeň do Severní Ameriky dostala. Výsledky pozorování jak v USA, tak v Kanadě od roku 2019 ale budí americké orgány do nejvyšší pohotovosti. Ojedinělé výskyty osamocených jedinců evidují americké úřady od roku 2019. S přítomností sršně se objevuje velká hrozba pro místní populace včel, které může tento invazivní druh zcela vyhubit.
I když byla jedna kolonie sršní v USA vyhlazena a úřady slaví, na hranicích v Britské Kolumbii byla v posledních nahlášena spousta pozorování obřích sršní. Proto někteří odborníci upozorňují na to, že jedna bitva možná skončila, ale válka s nebezpečným invazivním druhem právě začala a lze jen těžko odhadovat, jak velké jsou naděje na vítězství…
Zdroj: Sciencealert