VIDEO: Jezevec během pěti dnů ukryl pod zem celé tele

Jezevec americký disponuje poměrně slušnou schopností hrabat. Pod zem si občas umí skrýt i nějakou tu mršinu, kterou zrovna není schopen sníst. Napadlo by vás však, že dokáže do své podzemní spíše zahrabat i zvíře mnohonásobně větší než on? Unikátní video překvapilo i samotné vědce.

Fotopast v americkém Utahu zaznamenala něco, co dosud nikdo nespatřil: jezevec americký se tu rozhodl pod zem uklidit celé tele. Snímky ve videu jsou složeny z pěti dnů, během kterých jezevec pod mršinou vyhrabával jednotlivé tunely, dokud se zem i s těžkým zvířetem nepropadla, a následně celé tělo důkladně zakryl hlínou. A s odvedenou prací byl pravděpodobně spokojený – v posledním snímku tak alespoň rozhodně vypadá.

Pod zemí jako doma

Jezevci v amerických oblastech jsou pro svou schopnost vytvářet podzemní potravinové špíze proslulí. Takto ukrytá potrava je nejen skryta před ostatními zvířaty, ale pod zemí přítomný chlad taktéž zabraňuje jejímu rychlému rozkladu. Nikdo však doposud netušil, že by byl jezevec schopen zahrabat i zvíře daleko větší než on sám. Zatím největším zaznamenaným živočichem, kterého kdy ukryl, byl zajíc.

Jezevec americký je lasicovitá šelma, která disponuje velmi silnými předními končetinami a dlouhými drápy, které jí umožňují rozbít a odhrabat i tvrdou zem. Hlava má kuželovitý tvar, který je ideální pro život v podzemních tunelech. V neposlední řadě mají tito živočichové výhodu v podobě třetího víčka, které chrání oči před nechtěnými nečistotami.

Zdroj: National Geographic

(Zobrazeno celkem 308-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..