Zvířecí pacienti se léčí na Huslíku

Záchranná stanice pro zraněné živočichy Na Huslíku u Poděbrad je jednou z 32 záchranných stanic u nás. Poskytuje skvělou péči nalezeným mláďatům a zraněným živočichům na území středních Čech, dvě třetiny jich vrátí v plné síle zpět do přírody. Pojďte se podívat, jak to funguje.

Záchranná stanice pro zraněné živočichy Na Huslíku

Volně žijícím živočichům jsme hodně prostoru zabrali, zaslouží si tedy naši péči a ochranu. V naší republice funguje síť 32 záchranných stanic zřízených Českým svazem ochránců přírody a dalšími organizacemi. Na záchranné stanice je možné se obracet v případě, že najdeme zraněného živočicha.

Ne každé zvíře ale do záchranné stanice patří. Malá ptáčata již opeřená, choulící se v trávě nebo poskakující pod keři naši péči nepotřebují. Mají v naprosté většině v blízkosti rodiče, kteří je učí, vodí a dokrmují. Podobně je tomu s mláďaty savců. Někdy je ale zvíře očividně zraněné, rodiče mláďat mrtví, pak je možné záchrannou stanici kontaktovat, poradit se s nimi a zvíře případně po dohodě dopravit.

poštolka
Mládě poštolky obalené klíšťaty – vysílené, dehydrované. Snad to přežije. Kredit: © Záchranná stanice Na Huslíku

Zvířecí nemocnice

Záchranná stanice je vlastně taková zvířecí nemocnice a rehabilitační centrum v jednom. Najdete tu ordinaci, karanténu, pokoje s pacienty i výběhy následné a trvalé péče. Smyslem samozřejmě je, aby se zvíře zotavilo a rehabilitovalo natolik, aby se mohlo vrátit do volné přírody. To se zhruba ve dvou třetinách případů daří. Někteří pacienti bohužel nepřežijí, to už je příroda.

„Vyléčení, ale těžce postižení živočichové tu nicméně zůstávají a v klidu tu dožijí. Leckdy i jako vyslanci svých druhů při osvětě a výuce nás lidí,“ říká Marta Bryndová, vedoucí ekocentra, které je součástí záchranné stanice.

Záchranná stanice pro zraněné živočichy Na Huslíku u Poděbrad patří mezi ty největší u nás, ročně se tu postarají o dva tisíce zvířat. Většinou jde o nalezená mláďata či živočichy se zraněním, převažují ptáci a savci.

záchranná stanice rozletová voliéra

Rozletová voliéra pro pěvce

Aktuálně potřebuje záchranná stanice Na Huslíku rozletovou voliéru pro pěvce, kde se budou ptáčci aklimatizovat, socializovat a poznávat okolí. Následně z ní vylétnou, ale budou se moci do ní ještě vracet pro příkrm.

Chcete-li přispět na její pořízení (cena je 25.000 Kč), můžete tak učinit prostřednictvím projektu na

Darujme.cz

Díky moc!

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..